WIELKIE JUBILEUSZOWE BIEGANIE W BIELICACH

Gdy w 1993 roku ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyczółkach Mieczysław Głuchowski, zaproponował lekkoatletyczną imprezę z okazji Ogólnopolskiego Sejmiku Szkół noszących imię Janusza Kusocińskiego, nikt nie spodziewał się, że zawody wkrótce staną się jedną z największych tego typu imprez w Polsce. Zaś biegacze przystąpią do walki co najmniej przez dwadzieścia pięć kolejnych jej edycji.
Tym razem na starcie 25. Jubileuszowych Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków ponownie stanął tłum młodych biegaczy i biegaczek z różnych rejonów kraju, by ścigać się w kilkunastu kategoriach wiekowych.
W pierwszych biegach, wtedy jeszcze pod nazwą Wielkie Przełaje w Lesie Gawłowskim, wystartowało 900 zawodników z 43 szkół. Tendencja wzrostowa została utrzymana niemal z każdym kolejnym rokiem. W 2003 roku wystartowało 4126 zawodników. W 2004 roku nazwa imprezy zmieniła się na Międzynarodowe Biegi Młodych Olimpijczyków i wzięło w nich udział ok. 4400 uczestników ze 166 szkół.
Trzynasta edycja imprezy w 2005 roku odbyła się już pod nazwą Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków i zachowuje ją do dzisiaj. Od roku 2013 biegi odbywają się na terenie 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach, przy udanej współpracy z dowództwem brygady – najpierw gen. bryg. Stefanem Mordaczem, a od 2016 roku z płk Andrzejem Dąbrowskim.
W ubiegłą sobotę 3 czerwca, tradycyjnie EBMO rozpoczęły się od wspaniałej, typowo olimpijskiej ceremonii otwarcia, podczas której odbywał się przemarsz uczestniczących szkół. Zgodnie z tradycją biegów, na ten dzień poszczególne zespoły przyjmują barwy reprezentowanego symbolicznie przez siebie kraju. Przy tej okazji wręczono nagrody m.in. szkołom najlepiej prezentującym się podczas ceremonii, najlepszym placówkom w 25-letniej historii biegów, pamiątkowe puchary otrzymali też zawodnicy z największą dotychczas liczbą zwycięstw. Na trybunie honorowej – poza wicestarostą Tadeuszem Głuchowskim i dyrektorem Mieczysławem Głuchowskim – zasiedli m.in. minister Maciej Małecki, Adam Orliński, radny sejmiku mazowieckiego, szefowie miasta i gmin powiatu sochaczewskiego, samorządowcy z terenu powiatu, władze wojskowe jednostki w Bielicach. Wszyscy, podobnie jak licznie zgromadzeni kibice, gorąco oklaskiwali startujących. Wśród obserwatorów był też gość honorowy – Andrzej Supron, polski zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski, który nie krył zaskoczenia tak wysokim poziomem organizacji przedsięwzięcia.
Warto dodać, że rywalizacja odbywała się w kilkunastu kategoriach wiekowych, a zawody rozpoczął bieg na 200 m osób specjalnej troski. Biegom towarzyszyły liczne imprezy, m.in. ciesząca się ogromną popularnością, szczególnie wśród najmłodszych, wystawa sprzętu wojskowego.
Dodajmy, że organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków, a współorganizatorami: 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, Burmistrz Sochaczewa, Starosta Sochaczewski, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Mars Polska. Z okazji jubileuszowej 25. edycji biegów wydana została unikatowa publikacja, ukazująca historię tych zawodów począwszy od 1993 roku oraz liczne wspomnienia osób zaangażowanych w jej organizację na przestrzeni tych lat.
Szczegółowe wyniki XXV Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków dostępne są na stronie internetowej ebmo.pl
Marcin Odolczyk

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz