Strona główna Sochaczew miasto W Sochaczewie wybudują najpiękniejszy amfiteatr

W Sochaczewie wybudują najpiękniejszy amfiteatr

4717
0
PODZIEL SIĘ
Jeszcze w te wakacje z krajobrazu Sochaczewa zniknie istniejąca od pół wieku muszla koncertowa. Jej miejsce zajmie nowoczesny amfiteatr, mogący pomieścić prawie trzy tysiące widzów. Kto go wybuduje, to będzie wiadomo 29 czerwca. Natomiast zwycięzca przetargu będzie miał czas na wykonanie inwestycji do końca sierpnia 2018 roku.
– Ogłoszenie przetarg jest początkiem realizacji projektu dotyczącego drugiego etapu zagospodarowania terenów nad Bzurą. W pierwszej fazie jego realizacji zostanie wybudowany budynek amfiteatru wraz ze sceną oraz widownią. Po zakończeniu tej inwestycji rozpocznie się przebudowa ulicy Podzamcze, rewitalizacja parku przy ulicy Traugutta oraz zagospodarowanie samych terenów nad Bzurą, w tym budowa nowej przystani – powiedział nam Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa.
Cud architektury
Mający powstać na podzamczu amfiteatr, który został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Heinle, Wischer und Partner Architekci, będzie jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Powstanie on w miejscu obecnej muszli koncertowej, wybudowanej na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak w przeciwieństwie do niej nie będzie przesłaniał widoku na zamek osobom siedzącym na widowni. Obiekt zostanie wpisany w otoczenie zamku nie tylko poprzez półkolisty kształt, ale i samą scenę. A ta będzie otwarta na wzgórze zamkowe. Aby zwiększyć perspektywę, widownia zostanie oddzielona od sceny ciągiem spacerowym łączącym ulicę Traugutta z ulicą Podzamcze.
Sam budynek, o powierzchni 413 m kw. i długości 141 metrów, będzie składał się z trzech części: sceny o wysokości 5 metrów, po której obydwu bokach znajdą się garderoby, toalety – oraz pomieszczeń gospodarczo-magazynowych. Scena zostanie wyposażona w nowoczesny system umożliwiający podwieszanie zarówno oświetlenia, jak i nagłośnienia.
Natomiast wszystkie części budynku amfiteatru zostaną przekryte wspólnym dachem, pełniącym jednocześnie funkcję ścieżki rowerowej, która z obydwu stron zostanie zabezpieczona barierami o wysokości 120 centymetrów. Górna ścieżka będzie zaczynała się w parku przy ulicy Traugutta, a kończyła przy ulicy Podzamcze.
 Tysiące widzów
Przebudowie ulegnie także widownia amfiteatru. Pomieści ona 894 miejsca siedzące, rozplanowane w 8 rzędach o różnicy wysokości 45 cm, podzielone na 5 sektorów ograniczonych ciągami schodów. Do tego dojdzie około dwóch tysięcy miejsc stojących. Ocenia się jednak, że – ze względu na ukształtowanie terenu i położenie sceny w niecce – widowiska w nowym amfiteatrze będzie mogło oglądać dużo więcej osób.
Na widownię będzie można wchodzić, zarówno od strony ulicy Traugutta, jak i od ulicy Podzamcze. Ze względu na kształt budynku scenicznego widownia zostanie poszerzona o część obecnego parkingu przy ulicy Podzamcze, z której bezpośrednio będzie można na nią wchodzić. Drugie wejście na widownię zaplanowano od skrzyżowania z ulicą Traugutta. Z kolei od strony południowo-wschodniej widownia zostanie rozbudowana w kierunku istniejącego obecnie wejścia na zamek.
To z kolei powoduje konieczność przeprowadzenia prac archeologicznych, ponieważ w tym miejscu w średniowieczu był ulokowany tzw. podgródek, czyli zaplecze sochaczewskiego zamku.
Dodajmy, że obecnie prace nie przewidują przebudowy samej ulicy Podzamcze. Ta zostanie wyremontowana w następnej kolejności przy okazji rewitalizacji parku. Jak już informowaliśmy, zostanie ona wyprostowana, czyli powróci do swojego przedwojennego kształtu. Po przebudowie ulica będzie ciągiem spacerowo – jezdnym o szerokości 7 metrów. Natomiast na jej zakończeniu, nad brzegiem Bzury zostanie ustawiony pomnik poświęcony mieszkańcom oraz żołnierzom, który polegli w obronie Sochaczewa.
Jerzy Szostak