Strona główna Sochaczew miasto Święto Sochaczewskiego Dywizjonu

Święto Sochaczewskiego Dywizjonu

1224
0
PODZIEL SIĘ
Na Placu Kościuszki, 9 czerwca, odbył się uroczysty apel z okazji święta 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr Feliksa Kozubowskiego. Poprzedziła go Msza święta w kościele parafii św. Wawrzyńca. Następnie na Placu obył się przegląd pododdziałów.
Podczas uroczystości wyróżniającym się żołnierzom oraz przyjaciołom sochaczewskiego dywizjonu wręczono nagrody i wyróżnienia. Nie zabrakło występu orkiestry wojskowej, były wystrzały z armaty, a nad placem przeleciały samoloty z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Zwieńczeniem uroczystości był koncert Wokalnego Zespołu Mundurowego „Patria”, działającego w Sochaczewskim Centrum Kultury.
Dodajmy, że było to pierwsze, oficjalne święto dywizjonu, który od ubiegłego roku nosi nazwę „Sochaczewski” oraz imię majora Feliksa Kozubowskiego, bohatera walk o Sochaczew, który poległ podczas obrony Sochaczewa we wrześniu 1939 roku.
Dodajmy, że w ubiegłym roku a dokładnie 17 września dywizjon otrzymał – ufundowany przez mieszkańców – sztandar wojskowy. Właśnie do tych wydarzeń z ubiegłego roku nawiązał w swoim wystąpieniu Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, dziękując żołnierzom stacjonującym w Bielicach za gotowość do obrony miasta. Podkreślając jednocześnie, że jest to pierwsze święto dywizjonu, w którego nazwie widnieje Sochaczew. Burmistrz podziękował także żołnierzom i ich rodzinom, że od samego początku dyslokacji w Sochaczewie nie tylko nawiązali współpracę z władzami samorządowymi, ale także z mieszkańcami Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. I właśnie efektem tej współpracy – jak podkreślił burmistrz – i jednocześnie formą podziękowania było ufundowanie przez lokalną społeczność sztandaru dla 38 Dywizjonu.
Dywizjon został utworzony na przełomie 2011 i 2012 roku, w wyniku przeformowania 83 Dywizjonu Dowodzenia Obrony Powietrznej w 38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. Na przełomie roku 2012/2013 jednostka zostaje przeniesiona do Bielic. A w roku 2016 dywizjon otrzymuje wyróżniającą nazwę ,,Sochaczewski”.
jur
Fot. Jerzy Szostak