Strona główna Samorząd Świąteczna sesja na zamkowym wzgórzu

Świąteczna sesja na zamkowym wzgórzu

1453
0
PODZIEL SIĘ
Na wzgórzu zamkowym, 9 czerwca, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, która zainaugurowała tegoroczne Dni Sochaczewa. Wzięli w niej udział – oprócz radnych – mieszkańcy Sochaczewa, władze miasta, także przedstawiciele innych samorządów oraz goście z zaprzyjaźnionego z Sochaczewem z ukraińskiego Gródka i angielskiego Melton.
Rozpoczynając sesję Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, podziękował radnym, że mimo różnic politycznych są w stanie wypracować wspólną wizję miasta i przełożyć ją na konkretne działania. Przewodniczący podkreśli również coraz lepszą współpracę z samorządem powiatu i województwa mazowieckiego. A ta przekłada się na poprawę życia mieszkańców, chociażby poprzez remonty infrastruktury drogowej. Kaczmarek dodał także, że tak dynamicznego rozwoju miasta w ostatnim czasie nie byłoby bez pomocy i wsparcia posła Macieja Małeckiego.
W podobnym tonie wypowiedział się Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Jak stwierdził współpraca na rzecz miasta jest wartością dodaną do naszego życia. Podkreślając jednocześnie, że przypadająca w tym roku 640. rocznica uchwalenia Statutu Sochaczewskiego, pierwszego zbioru praw Mazowsza, pokazuje, że Sochaczew był i jest ważnym ośrodkiem wpływającym nie tylko na rozwój regionu ale i kraju.
Podkreśliła to także premier Beata Szydło, w przesłanym do mieszkańców Sochaczewa liście, który został odczytany przez Macieja Małeckiego, posła i sekretarz stanu w kancelarii prezesa Rady Ministrów. Poseł dodał: – Współpraca jest podstawą funkcjonowania samorządu. I z tego jak potrafimy ją wykorzystać dla dobra miasta zostaniemy rozliczeni przez następne pokolenia.
To zaangażowanie mieszkańców i ich współpraca z władzami miasta została dostrzeżona przez gości z Ukrainy i Anglii. Wasilij Pidlisny, mer Gródka, stwierdził, że dzięki wizytom w Sochaczewie mieszkańcy Gródka uczą się nie tylko jak funkcjonuje lokalna społeczności ale również co można zrobić dla swojego miasta działając wspólnie dla jego dobra. Dodajmy, że w tym roku przypada 25 rocznica nawiązania partnerskim kontaktów z Gródkiem i a 20 lat temu podobne kontakty nawiązano z Melton. Z tej okazji przedstawiciele obydwu miasta otrzymali z rąk Piotra Osieckiego i Sylwestra Kaczmarka pamiątkowe patery.
Podczas sesji wręczono także Krzysztofowi Wasilewskiemu, komendantowi Hufca ZHP w Sochaczewie, tytuł Honorowego Obywatela Sochaczewa.
Przybyli na uroczystość wysłuchali także prelekcji Bogusława Kwiatkowskiego zatytułowanej „640-sta rocznica uchwalenia Statutów w Sochaczewie”.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak