Strona główna Lokalnie Ścieki się stale zatykają

Ścieki się stale zatykają

935
0
PODZIEL SIĘ

Problem gminnej kanalizacji ściekowej, jak zaznaczył Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha nie zależy od jakości i wieku urządzeń hydrotechnicznych w taki dużym stopniu, jak od sposobu korzystania z nich przez jej użytkowników.

– Urządzenia ściekowe w gminie mamy niezawodne i solidnie wykonane, ale niestety wielu użytkowników nie może pojąć, że kanalizacja ściekowa to nie śmietnik na wszystko co popadnie. Wyrzucaja do niej szmaty, odpadki, materiały budowlane, fragmenty zwierząt i roślin… Efekt tego jest taki, że kanalizacja zapycha się. Jeśli to się nie zmieni to co jakiś czas będą powtarzać się awarie – stwierdził Maciej Mońka.

Co prawda jest przy zainstalowany na sieci monitoring, by sygnalizował awarie i pracownik od razu mógł pojechać do przepompowni i ją usunąć, ale jak się okazuje częsta przyczyną zakłóceń są przypadki, kiedy coś wkręci się w urządzenie – jakaś szmata lub inne śmiecie.
– W ściekach nie mogą być stałe materiały i myślę, że sołtysi powinni to przypomnieć mieszkańcom, by zdali sobie sprawę, z tego jak należy korzystać w kanalizacji – dodał wójt.

Czy jednak trafi to do przekonania mieszkańców gminy?

BN