Strona główna Samorząd Ostatni taki remont ratusza

Ostatni taki remont ratusza

1316
0
PODZIEL SIĘ
Jeszcze w tym roku, a dokładnie 1 grudnia, zakończy się trwający od dziewięciu lat remont budynku Urzędu Miejskiego. Do tej pory na modernizację – wybudowanego w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku – gmachu wydano prawie 10 milionów złotych.
Za tę kwotę nadbudowano IV piętro nad starą częścią budynku oraz wyremontowano pomieszczenia ostatniego piętra – skrzydła od strony wschodnie, które zostało wybudowane w latach 60. ubiegłego wieku. Pierwszy etap remontu obejmował także montaż windy. W następnych latach wzmocniono fundamenty budynku wykonano jego odwodnienie oraz zmodernizowano piwnice. Przebudowie uległy również III i I piętra, wraz z salą konferencyjną Z kolei w ubiegłym roku remontowi poddano parter, na który przeniesiono kasy i Wydział Sprawa Obywatelski. Zaś dzięki przeprowadzonej modernizacji pomieszczeń po byłej bibliotece Urząd Stanu Cywilnego otrzymał nową salę ślubów oraz więcej pomieszczeń biurowych.
Ale remont budynku Urzędu Miejskiego to nie tylko modernizacja samych pomieszczeń. W ramach dotychczasowych prac przebudowano skrzyżowanie ulicy Grabskiego z 1 Maja oraz sam plac przed urzędem. Na jego tyłach powstał parking oraz wybudowano ulicę Kwiatkowskiego. Natomiast w tym roku planowany jest remont II piętra budynków oraz klatek schodowych.
Na ogłoszony w tej sprawie przetarg wpłynęły trzy oferty. Dodajmy, że przetarg dotyczył dwóch wariantów remontu. W pierwszym planowana jest modernizacja wszystkich pomieszczeń oraz remont klatki schodowej. W drugim wariancie nie ma   klatki schodowej. Jak wynika z naszych informacji najtańsze oferty zostały złożone przez firmę Soch-Bud i wyniosły dla pierwszego wariantu 638 734 zł a dla drugiego 568 000 zł.
Teraz wszystkie oferty zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z warunkami zamówienia i dopiero wtedy poznamy wykonawcę ostatniego etapu remontu Urzędu Miejskiego.
Choć z tym może być problem, ponieważ najniższa oferta w pierwszym wariancie przewyższa zarezerwowane na ten cel środki. Tymczasem władze miasta twierdzą, że jeśli oferty wyjdą poza kwotę zabezpieczoną w budżecie, to schody będą musiały poczekać.
Może jednak warto dołożyć brakującą kwotę i wykonać ostatni remontu za jednym zamachem. Tym bardziej, że koszt remontu samej klatki schodowej może się okazać dużo wyższa. Dodajmy, że w tym przypadku zakres prac obejmuje m.in. wymianę okładziny schodów, wymianę balustrady oraz malowanie ścian i sufitów.
Rewolucja czeka także drugie piętro, które ulegnie całkowitej przebudowie. Wyburzeniu ulegną wszystkie istniejące ścianki działowe, które zostaną zastąpione nowymi, opartymi na lekkiej konstrukcji. Zmieniony zostanie również układ drzwi, który będzie dostosowany do nowych pomieszczeń biurowych. Wymienione zostaną wszystkie tynki, w tym na sufitach, które obecnie położone są na trzcinie.  Modernizacji ulegną także ubikacje, sieć elektryczna oraz komputerowa. Zamontowany zostanie również system przeciwpożarowy.
 Po modernizacji na drugim piętrze będzie się znajdował Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, Referat Księgowości, Referat Podatkowy i Wydział Sekretarza Miasta.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak