Strona główna Sochaczew miasto Nowe autobusy pojawią się na ulicach

Nowe autobusy pojawią się na ulicach

1384
0
PODZIEL SIĘ
Mamy dobrą wiadomość nie tylko dla mieszkańców Sochaczewa, ale również dla pracowników Zakładu Komunikacji Miejskiej, którzy w przesłanym do naszej redakcji liście skarżą się na stan autobusów będącego w dyspozycji ZKM. I trudno im się dziwić.
Praktycznie połowa autobusów, to stare jelcze pamiętające jeszcze lata osiemdziesiątych ubiegłego wieku, które powinny być już dawno wycofane z eksploatacji. Pozostały tabor zakładu, to 3 solarisy, 2 nowoczesne jelcze, 2 solbusy i tyle samo autosanów. Ostatnim, zakupionym przez ZKM pojazdem jest niskopodłogowy AMZ z 2012 roku. Wszystko jednak wskazuje na to, że już wkrótce Zakład definitywnie pożegna się ze starymi, rozpadającymi się jelczami.
Otóż Urząd Miejski, któremu podlega ZKM, przygotowuje wniosek o dofinansowanie ze środków zewnętrznych zakupu pięciu nowoczesnych autobusów. Ich zakup stał się możliwy dzięki uchwaleniu przez sochaczewskich radnych miejskiego programu gospodarki niskoemisyjnej. Jak zaznaczył wówczas burmistrz Piotr Osiecki, program pozwoli na złożenie wniosków o dofinansowanie inwestycji proekologicznych, gdy tylko zostaną uruchomione programy unijne. I właśnie jeden z nich ma już wkrótce ruszyć i będzie dotyczył właśnie dofinansowania zakupu nowych autobusów. Nowy tabor ZKM będzie spełniał rygorystyczną normę emisji spalin – euro 6. Do tego połowa zakupionych pojazdów – co wynika z założeń unijnego programu – będzie napędzana paliwem alternatywnym: gaz lub energia elektryczna.
Dodajmy, że zakup nowych autobusów planowany był już dwa lata temu w ramach mającej powstać sieci połączeń transportu zbiorowego. Zasięgiem miała ona objąć nie tylko miasto, ale również gminy: Sochaczew, Brochów i Nowa Sucha. Nic jednak z tego nie wyszło, ponieważ z projektu wycofała się gmina Sochaczew.
Teraz, jak wynika z naszych informacji, jest nie tylko szansa na zakup nowych autobusów, ale również do stworzenia sieci transportu autobusowego.
Taką nadzieję daje ostatnia decyzja Rady Miejskiej i Rady Gminy Sochaczew. Dotycząca wspólnego finansowania bezpłatnych, weekendowych i świątecznych kursów autobusów linii nr 6 na trasie PKP – Żelazowa Wola. Co prawda nie jest to wstęp do powstania sieci, jednak pierwszy krok w celu ułatwienia podróżowania, i to bezpłatnego, dla mieszkańców gminy został zrobiony. Ale nie tylko. Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, pomysłodawca bezpłatnych kursów: – To także oferta dla turystów, którzy w sezonie letnim odwiedzają Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Muzeum Kolei Wąskotorowej czy wzgórze zamkowe. Dobrze, by spędzili u nas więcej czasu i pojechali także do Żelazowej Woli. Cieszę się, że w tej sprawie doszliśmy do porozumienia z gminą Sochaczew i wspólnie będziemy promować najbardziej znanego syna ziemi sochaczewskiej.
Pierwszy. kurs specjalnie oznakowanym autobusem, odbył się 3 czerwca. Natomiast ostatni odbędzie się 15 października. W każdy wolny dzień od pracy zaplanowano 19 kursów. Wyjazdy bezpłatnego autobusu spod dworca PKP do Żelazowej Woli zaplanowano na godzinę: 8.40, 9.43, 10.40, 11.45, 12.53, 14.15, 15.10, 16.30, 17.30 i 18.30. Z kolei z Żelazowej Woli do dworca PKP odjedziemy o godzinie: 9.20, 10.06, 11.20, 13.20, 14.45, 15.40, 16.53, 17.54, 18.55.
Jerzy Szostak

fot. Joanna Smacka