Strona główna Sochaczew miasto MILIONY NA MIEJSKIE INWESTYCJE

MILIONY NA MIEJSKIE INWESTYCJE

1131
0
PODZIEL SIĘ
Takiego, jednorazowego zastrzyku funduszy zewnętrznych do budżetu miasta nie było już dawno. Tylko w ciągu jednego tygodnia burmistrzowi udało się pozyskać prawie osiem milionów złotych dofinansowania między innymi na przebudowę stadionu MKS Orkan i remont hali sportowej w Chodakowie. W drodze są także miliony na budowę nowego amfiteatru.
Trzy lata temu Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, stwierdził, że jego marzeniem jest, żeby w 2018 roku Dni Sochaczewa wróciły na Podzamcze. Była to odpowiedź na sygnały od mieszkańców, którzy zaczęli tęsknić za czasami, gdy muszla była centrum wydarzeń związanych ze świętem miasta. Wszystko wskazuje na to, że marzenia mieszkańców, jak i burmistrza rzeczywiście się spełnią. I już w przyszłym roku w miejscu straszącej swoim wyglądem muszli koncertowej powstanie nowoczesny amfiteatr.
Nowa scena pod zamkiem
 O budowie nowego amfiteatru mówi się od lat. Poprzednie władze planowały jego usytuowanie m.in. na skarpie przy ulicy Cmentarnej lub na terenie motocrossu przy ulicy Płockiej. Ostatecznie zrezygnowano z tych pomysłów i opracowana przez burmistrza Bogumiła Czubackiego koncepcja przewidywała, że amfiteatr powstanie w miejscu obecnej muszli koncertowej.
Po wygranych wyborach nowy burmistrz, którym został Piotr Osiecki, nie zrezygnował z planów swojego poprzednika. Wprost przeciwnie. Zagospodarowanie terenów nad Bzurą i utworzenie w tym miejscu terenów rekreacyjno- wypoczynkowych stało się jednym z priorytetów obecnych władz miasta.
Trzy lata temu ogłoszono przetarg na wyłonienie firmy, która opracuje ostateczną koncepcję i wykona dokumentację techniczną zagospodarowania nadbrzeża Bzury wraz terenami wokół zamku i parkiem przy ul. Traugutta. Zwycięzcą okazało się jedno z najlepszych biur architektonicznych w Europie – Heine, Wicher dnu Partner a dokładnie jego wrocławska filia. Prace nad dokumentacją trwały ponad rok. A najważniejszym elementem całej inwestycji, która będzie realizowana etapami, jest właśnie amfiteatr, który ma być wybudowany jako pierwszy.
Jeszcze w czerwcu, jak wynika z naszych informacji, Urząd Miejski ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy, który go wybuduje. Dodajmy, że miasto złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji kwotą 3,5 miliona złotych.
Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę inwestycji za pierwszym razem, to prace przy budowie amfiteatru powinny się rozpocząć już latem i potrwają do wiosny przyszłego roku. Oznacza to, że przyszłoroczne Dni Sochaczewa – po latach nieobecności – powrócą na Podzamcze.
W miejscu obecnej muszli powstanie nowa, zadaszona scena koncertowa wraz z zapleczem. W jego skład wejdą: szatnie, przebieralnia, toaleta oraz pomieszczenie magazynowe. Projekt przewiduje, że nad sceną będzie przebiegała ścieżka spacerowa, łącząca park przy ulicy Traugutta z ulicą Podzamcze. Całkowitej przebudowie ulegnie również widownia. Nowa ma mieć około tysiąca miejsc siedzących. Wokół niej zostanie utworzony lekko nachylony plac dla kolejnych widzów, na około dwa tysiące osób. Wraz z budową samego amfiteatru zastanie także przebudowana ulica Podzamcze.
Koniec bajora na boisku
Ale nie tylko teren obecnej muszli zmieni swoje oblicze. Zmiany czekają także stadion przy ulicy Warszawskiej. Jak już informowaliśmy, w tegorocznym budżecie miasta radni zarezerwowali milion złotych na jego przebudowę. Zaś w Wieloletniej Prognozie Finansowej dodatkowo zapisano, że w kolejnym roku, czyli w 2018 na ten cel rezerwuje się 1,2 mln zł. Do tego doszło 2,5 miliona złotych, które miasto otrzymało w ubiegłym tygodniu z uruchomionego przez ministra sportu programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej 2017 r.
Tym samym Urząd Miejski może już ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu przebudowy stadionu. A ten przewiduje renowację płyty boiska głównego, które otrzyma system odwodnienia oraz oświetlenie. Wokół boiska powstanie sześciotorowa bieżnia ze sztuczną nawierzchnią. Do tego dojdzie miejsce do rzutu oszczepem i pchnięcia kulą. Powstaną również skocznie do skoku o tyczce, w dal i wzwyż. Niewykluczone, że w ramach tegorocznych prac zostanie również wybudowana nowa, zadaszona trybuna, która będzie mogła pomieścić 1000 osób.
Dodajmy, że kolejne prace związane z przebudową kompleksu sportowego przy ulicy Warszawskiej będą prowadzone w następnych latach. W planach jest budowa obok trybuny nowego budynku klubowego o powierzchni 760 metrów kwadratowych, przed którym zostanie usytuowany parking. Budowa budynku klubowego spowoduje konieczność wybudowania nowego wjazdu na teren stadionu od strony ulicy Warszawskiej. Przy nowej bramie będą usytuowane kasy biletowe. Zmianie ulegnie także otoczenie kortów tenisowych. Plan zakłada wybudowanie parterowego budynku w miejsce obecnego parkingu. Kompleks otrzyma również nowe boisko treningowe o sztucznej nawierzchni. Zostanie ono zlokalizowane w miejscu obecnego, trawiastego, na tyłach lodowiska. Tuż przed nim powstanie małe boisko treningowe.
Wybudują podjazdy
 Ubiegły tydzień to nie tylko dobre wieści dla sochaczewskiego sportu, ale i dla miejskiej kultury. Otóż w ubiegłym tygodniu miasto otrzymało 4 144 500 złotych na kolejne, zaplanowane na ten rok inwestycje. Chodzi o remont budynków Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie i Chodakowie, i hali sportowej w Chodakowie. Całkowity koszt tych prac wyceniono na około 5,2 mln. Co oznacza, że poziom dofinansowania na to przedsięwzięcie wynosi 80 procent.
Wniosek o dofinansowanie został złożony pod koniec lutego. I choć przeszedł on pozytywnie wszystkie etapy konkursu, to sochaczewski samorząd nie otrzymał unijnego wsparcia. Powód był banalnie prosty – zabrało dla Sochaczewa pieniędzy. Ale znalazły się teraz.
Projekt zakłada, że w przypadku SCK w Boryszewie będzie to drugi etap termomodernizacji budynku. Poprzedni zakończył się w ubiegłym roku. Obecnie, dzięki środkom unijnym miasto chce wymienić wszystkie drzwi zewnętrzne i okna, ocieplić ściany i dach. Wybudowany zostałby także podjazd dla osób poruszającym się na wózkach. Natomiast na dachu budynku zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.
Z kolei w chodakowskiej filii SCK zaplanowano wymianę okien i drzwi. Docieplone zostaną ściany oraz dach budynku. W planach jest także m.in. wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych oraz wymiana centralnego ogrzewania i zamontowanie paneli fotowoltaicznych, dzięki którym również i ta filia SCK będzie pozyskiwała darmową energię elektryczną.
Natomiast w przypadku hali sportowej planuje się m.in. wymianę drzwi, docieplenie ścian, wzmocnienie i remont dachu oraz schodów zewnętrznych prowadzących na widownię. Natomiast charakterystyczne luksfery zostaną zastąpione panelami z nietłukącego się szkła. W hali ma działać wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a system wspierać instalacja kolektorów słonecznych.
Jerzy Szostak
Fot.: UM Sochaczew