Strona główna Teresin Lekcja w pociągu

Lekcja w pociągu

1570
0
PODZIEL SIĘ

TERESIN W ramach owocnej współpracy Kolei Mazowieckich z Technikum Kolejowym w Zespole Szkół w Teresinie, uczniowie klasy I, o specjalności elektroenergetyk transportu szynowego, wzięli udział w lekcji wyjazdowej. Zajęcia odbywały się w dniach 5-8 czerwca. Główną atrakcją był przejazd w kokpicie nowoczesnego pociągu.

Trasa przejazdu rozpoczęła się w składzie pociągu Mazovia na stacji Teresin Niepokalanów i prowadziła do stacji Warszawa Wschodnia, skąd pociąg odjechał w tory postojowe stacji Warszawa Grochów. Tutaj, na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa – Grochów, należącej do Kolei Mazowieckich, młodzież uczestniczyła w zajęciach poglądowych.

W lokomotywowni uczniowie poznali zasady obsługi technicznej nowoczesnych zestawów kolejowych. Obserwowali czynności zawodowe pracowników obsługujących współczesne stanowiska pracy. Po odebraniu przez maszynistę drugiego składu pociągu osobowego, nastąpił przejazd na trasie Warszawa Wschodnia – Łowicz Główny i powrót do stacji Teresin Niepokalanów.

Uczniowie poznali, na czym polega praca maszynisty oraz pozostałych osób z obsługi pociągu. Młodzież uczyła się obsługiwać panel sterujący oraz zaznajomiła się z najnowszą technologią komputerowego sterowania i zabezpieczenia trasy przejazdu pociągiem osobowym.

Przyszli kolejarze wrócili usatysfakcjonowani z udanych zajęć poznawczych, dotyczących specyfiki zawodu osób obsługi technicznej kolei.

ZST