Strona główna Kultura Lazur pędzlem zmalowany

Lazur pędzlem zmalowany

1088
0
PODZIEL SIĘ
Wśród sochaczewian nazwisko Jadwigi Orczyk-Miziołek jest znane choćby z tego względu, że maluje piękne religijne obrazy, oraz na jedwabiu. W obu dziedzinach osiąga mistrzostwo. Nie ma miesiąca, aby jej prace gdzieś się nie pojawiły. Ostatnio prezentowane były w galerii Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury.
Najnowsze dokonania Jadwiga Orczyk-Miziołek zaprezentowała w galerii Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury. Pokazała cały wachlarz swoich umiejętności plastycznych. Są one tak różnorodne i pełne pomysłów, że trudno ocenić w jakiej dziedzinie tworzy najlepiej. W każdej znajduje swój indywidualny wyraz. Jednak w pamięci najbardziej zapadają obrazy religijne i ikony. Obrazy te wykonane tak starannie i z taką perfekcją, jakiej by się nie powstydzili wielcy mistrzowie renesansu. Szczególnie przepiękne są madonny, zwłaszcza ta zapłakana.
Jeśli chodzi o ikony, to Jadwiga Orczyk – Miziołek wspaniale oddaje ich urok i klimat. Ma też bardzo dobrą rękę do trudnej sztuki złocenia. Praca ta wymaga niemal zegarmistrzowskiej precyzji. Jednocześnie w tych pracach widać bardzo indywidualne piętno artystki. Stosuje bardzo jasne i ciepłe kolory, z dużą ilością błękitów. Stąd wielu określa jej prace jako lazurowe.
Podobnie wiele zachwytów co ikony, wzbudzają kwiaty i malowane ręcznie jedwabie. Tu również wymagana jest precyzja i wprawne posługiwanie się pędzlem. Najmniejszy błąd niszczy cały efekt. Jednak artystka jest bezbłędna w tym, co prezentuje publiczności.
Zdecydowanie poszaleć, jak zaznacza, można dopiero przy abstrakcjach. Lecz i w nich widać dyscyplinę, koncentrację i precyzję posługiwania się pędzlem przez artystkę. Tu wszystko jest przemyślane i nie ma przypadku.
Mnie obrazy Jadzi się podobają, bo są nie tylko staranne i w pięknych kolorach, ale też bardzo ciepłe i emocjonalne. Widać, że tworzy je osoba, która w całości oddaje się temu, co robi i kocha to, co powstaje spod jej pędzla, odzwierciedla piękno otaczającego nas świata – mówi Elżbieta Maciątkiewicz, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie, prowadząca kurs ikonopisania.
Jadwiga Orczyk-Miziołek, choć sama potrafi tworzyć piękne prace, z zapałem przygląda się sztuce ikonopisania. Artystka prowadzi też swoją pracownię w Sochaczewskim Centrum Kultury. Uczy najmłodszych trudnej sztuki mieszania kolorów i przelewania ich na karton i płótno.
BN

Fot. Anna Wolińska (SCK)