Strona główna Sochaczew miasto Koperty uratują życie seniorów

Koperty uratują życie seniorów

1143
0
PODZIEL SIĘ

W Sochaczewie ruszyła akcja „Koperta Życia”. Jej celem jest zapewnienie osobom starszym, w szczególności mieszkającym samotnie, niesamodzielnym, niepełnosprawnym bądź przewlekle chorym, bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia życia.

Przypomnijmy, że inicjatorem akcji jest radny Edward Stasiak. To właśnie on – w czasie marcowej sesji Rady Miejskiej – zwrócił się do Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa, o wprowadzeniu na terenie miasta „Kopert życia”. Jak argumentował, wielu mieszkańców Sochaczewa, szczególnie w podeszłym wieku, żyje samotnie i w razie zasłabnięcia lekarzowi trudno jest ocenić, co dolega choremu i jakie lekarstwa zastosować w pierwszej kolejności, aby nie tylko uratować życie chorego, ale i mu nie zaszkodzić.

– „Koperta życia”, którą wprowadza coraz więcej polskich samorządów, ma na celu przyspieszenie wykonywania czynności ratunkowych prowadzonych przez zespoły ratownictwa medycznego. A to zwiększa szansę uratowania życia – stwierdził radny Edward Stasiak.

„Koperta” zawiera dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. I jest noszona przy sobie przez osoby starsze, lub wieszana na lodówce. Tak jest na przykład w Płocku, Kędzierzynie Koźlu czy Gogolinie, gdzie program ten już funkcjonuje. Umieszczenie koperty w widocznym i dostępnym miejscu umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia – a także policji, straży pożarnej czy służbom socjalnym – szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Nawet wtedy, gdy w domu znajdują się inni domownicy, a ci w większości nie orientują się w zawiłościach choroby dziadków.

Odnosząc się do postulatu radnego Stasiaka, którego poparli inni radni, burmistrz Piotr Osiecki stwierdził, że pomysł jest jak najbardziej godny realizacji: Wszystkim nam zależy na zdrowiu mieszkańców Sochaczewa, a szczególnie osób starszych. Mogę państwa zapewnić, że na jedną z najbliższych sesji przygotujemy projekt uchwały w tej sprawie – powiedział Piotr Osiecki.

Dodajmy, że jest to już kolejny program sochaczewskiego samorządu skierowany do seniorów. Mogą oni skorzystać chociażby z Sochaczewskiej Karty Seniora czy Karty Mieszkańca. Miasto zakupuje także co roku dla osób starszych darmowe szczepionki przeciwko grypie.

W celu pobrania koperty należy zgłosić się do Urzędu Miejskiego do pokoju 425 (III piętro). Jak podkreśla Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia: – Senior nie musi fatygować się do ratusza osobiście. Może to za niego zrobić ktoś z rodziny, znajomy czy sąsiad. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić osoba odbierająca kopertę, jest posiadanie danych seniora: imienia, nazwiska, numeru pesel oraz adresu. Koperta oczywiście jest bezpłatna.

dot/UM

Fot. Jerzy Szostak