Strona główna Sport Kenijczycy bez litości dla rywali

Kenijczycy bez litości dla rywali

1316
0
PODZIEL SIĘ
Znakomita pogoda, malownicza trasa, wielkie sportowe emocje i dominacja obcokrajowców, piąta edycja Maksymili, czyli międzynarodowego biegu ulicznego (17 czerwca) pamięci św. Maksymiliana Kolbe przeszła do historii. Była najlepszą z dotychczasowych edycji, co potwierdzali jej uczestnicy.
10 mil franciszkańskich – taki dystans czekał uczestników biegu zasadniczego Maksymili. Długość trasy – 16 km 670m nawiązuje do numeru jaki św. Maksymilian miał w obozie koncentracyjnym w Kl Auschwitz tj. 16670. Ścigano się ulicami Teresina, Elżbietowa, Szymanowa, Teresina-Gaju, potem przez las aż do mety na stadionie przy Alei XX-lecia 32.
Dominowali Afrykańczycy
Na starcie zameldowało się stu biegaczy, większość Polaków, ale na trasie rządzili biegacze zagraniczni. Wśród nich bezwzględny prym wiedli czterej Kenijczycy. O ich sile niech świadczy fakt, że zajęli pierwsze cztery miejsca.
Zwyciężył Kibire Moses Kipruto, któremu pokonanie maksymilianowskiego dystansu zajęło 0:53.49. To zawodnik znany w kręgach lekkoatletyki. Na koncie ma wiele wygranych m.in. PZU Cracovia Półmaraton Królewski czy Maraton Opolski. Do Teresina przyjechał po kolejny triumf, a swoje założenia spełnił w stu procentach. Niespełna 15 sekund później na metę wbiegł jego rodak Too Silas Kiprono (0:54.04), a trzeci był Rop Abel Kibet (0:54.27). O podium otarł się z kolei zwycięzca pierwszej Maksymili Henry Kemboi, który z wynikiem (0:54.34) zajął czwartą lokatę. Cała czwórka reprezentowała klub Benedek-Team. Na piątej pozycji przybiegł Pavlo Veretskyi (Donetsk Ukraina) 0:54.34, a na szóstej Vaskov Volodymyr (Ukraina, LKB Rudnik)z czasem 0:55.33.
Organizatorzy Maksymili, którymi byli Gmina Teresin, Klasztor OO. Franciszkanów w Niepokalanowie oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Teresinie dla pierwszej szóstki przygotowali cenne nagrody zarówno pieniężne jak i rzeczowe. Na scenie najlepszych nagradzali Marek Olechowski – wójt Gminy Teresin, o. Grzegorz Szymanik – gwardian Niepokalanowa, Krzysztof Walencik – dyrektor GOSiR oraz Marek Jaworski – wicewójt.
Wśród rywalizacji kobiet klasą dla pozostałych była reprezentantka Ukrainy Valentyna Kiliarska (Nikolaev) uzyskując wynik 1:00.37. Za nią przybiegła Zita Kacser (1:00.58), trzecia była Olesia Smovzenko z Mołdawii (1:01.20).
Wśród Polaków najszybsi na trasie piątej edycji Maksymili Teresin 2017 byli – Andrzej Wojtczak (LKS Osuchów), czas – 0:56.50, a wśród pań Iwona Papuga (Zadyszka Oświęcim), czas – 1:19.49, która w ogólnej klasyfikacji kobiet została nagrodzona jako czwarta zawodniczka. Dodajmy, że szósta była Anna Stankiewicz (Dogoń Grodzisk Mazowiecki) – 1:20.38.
Specjalne nagrody otrzymali też najlepsi reprezentanci ziemi teresińskiej – Michał Pawłowski (14 miejsce w klasyfikacji generalnej) oraz Maria Rosa (53 miejsce). Łącznie na starcie biegu głównego stanęło 26 mieszkańców gminy Teresin, wśród nich również Zbigniew Biederka, radny gminy Teresin, którego publiczność za włożony trud nagrodziła szczególnie owacyjnie. Ponadto każdy z uczestników otrzymał medal i pamiątkową koszulkę.
Biegli też najmłodsi
Przedsięwzięcie pod nazwą Maksymila zawitało do Teresina po raz drugi. To właśnie tu impreza, której gospodarzem co roku jest jedna z gmin należących do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana, miała swoją inaugurację. W roku 2014 roku biegacze zawitali do Zduńskiej Woli, następnie do Pabianic, a rok temu ścigali się ulicami Oświęcimia. Kolejna edycja prawdopodobnie odbędzie się Pabianicach.
Bardzo cieszę się, że możemy ponownie gościć tylu miłośników biegów ulicznych niemal z całej Polski i zagranicy. Widać jak Maksymila przybiera na sile. Emocje były naprawdę ogromne, zacięta walka nie tylko z rywalami, ale też z samym sobą budzi podziw, to jest właśnie piękno sportu. Gratuluję zwycięzcom, choć wygranymi są wszyscy , którzy przełamali własne bariery i dobiegli do mety z lepszym wynikiem niż się spodziewali – mówił na zakończenie wójt Marek Olechowski, który podkreślał też wysoki poziom sportowy i organizacyjny imprezy.
Warto dodać, że Maksymila Teresin 2017 to nie tylko bieg główny, ale też liczne imprezy towarzyszące. Zanim rozpoczęło się ściganie w kategorii open, o zwycięstwo w miniMaksymili walczyły dzieci ze szkół podstawowych (dystans 500m – wygrani – Aleksander Klata i Magdalena Niewiadomska, dystans 800m – Oliwia Sokół i Igor Nowakowski) oraz gimnazjów (1200m – triumf Patrycji Jackiewicz oraz Jakuba Florczaka). Najmłodszym uczestnikiem imprezy był 4-letni Jaś Wośko.
Na stadionie GOSiR przy Alei XX-lecia przez cały czas trwały koncerty zorganizowane przez Teresiński Ośrodek Kultury, konkursy z nagrodami, a na przepyszną grochówkę zapraszali strażacy z OSP Niepokalanów. Zaś niżej podpisany, nie po raz pierwszy miał wyjątkową przyjemność prowadzić tę wielką sportową imprezę z mikrofonem w ręku.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLetnie kino na plaży
Następny artykuł„Mama” Miziołków