Strona główna Samorząd Burmistrz dostał absolutorium

Burmistrz dostał absolutorium

1106
0
PODZIEL SIĘ

Jak było do przewidzenia, radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 23 czerwca, przyznali Piotrowi Osieckiemu, burmistrzowi Sochaczewa, absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Decyzji radnych nie ma się co dziwić, chociażby ze względu na ubiegłoroczne dochody miasta.

Te, pierwotnie oszacowano na 116,4 mln zł, a były wyższe o 24,7 mln zł i osiągnęły niespotykany do tej pory w historii Sochaczewa poziom 141,1 mln zł. Z kolei wydatki miejskiego samorządu w ubiegłorocznym budżecie wyznaczono na kwotę 114,3 mln zł. W ciągu 2016 roku wyniosły one 138 mln, z czego 12,7 mln zł to wydatki inwestycyjne.

Patrząc na zestawienie wydatków i dochodów, widać, że miasto kolejny rok z rzędu wypracowało nadwyżkę budżetową. – To dowód, że pieniądze wydajemy racjonalnie, każdą złotówkę oglądamy dwa razy. Zaoszczędzoną kwotę przeznaczyliśmy na nowe projekty wpisane do budżetu na ostatniej, majowej sesji. Dzięki nadwyżce lista projektów inwestycyjnych na rok 2017 liczy ponad 50 pozycji – stwierdził Piotr Osiecki.
Dodajmy, że w ubiegłym roku miejskiemu samorządowi udało się pozyskać niemal 10 mln zł środków zewnętrznych: 4,5 mln na wzmocnienie skarpy przy ul. Traugutta, 1,7 mln na remont mostu na Bzurze, 1 mln na budowę kanalizacji deszczowej w ul. Kolejowej.
Oprócz tych inwestycji w ubiegłym roku miasto wykonało m.in.: I etap termomodernizacji SCK w Boryszewie za kwotę – 1 111 400 zł, modernizację parteru Urzędu Miejskiego – 868 800 zł, budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 – 689 600 zł, budowę ciągu pieszo-rowerowego w ulicy Warszawskiej – 298 600 zł, czy kolejny etap remontu Szkoły Podstawowej nr 7 – 289 400 zł.
Do ubiegłorocznych sukcesów burmistrza trzeba także zaliczyć nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy miastem a innymi samorządami, w szczególności Starostwem Powiatowym i samorządem województwa mazowieckiego. To z kolei przełożyło się na wykonanie przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich remontu fragmentu Piłsudskiego oraz wybudowanie dwóch rond i modernizacji odcinka ulicy 15 Sierpnia. Natomiast w tym roku MZDW wspólnie z miastem wykona gruntowną przebudowę Chodakowskiej, a w przyszłym ulicy Chopina.
Z kolei dzięki współpracy z powiatem wykonano remont mostu na Bzurze i ulicy Płockiej. A w tym przystąpiono do przebudowy pierwszego fragmentu ulicy Trojanowskiej. Z kolei w 2018 roku Urząd Miejski razem ze Starostwem planuje przystąpić do przebudowy kolejnego fragmentu Trojanowskiej, ulicy Sienkiewicza, Towarowej, Księcia Janusza, Licealnej oraz miejskiego odcinka ulicy 15 Sierpnia, od skrzyżowania z Traugutta do obwodnicy Sochaczewa.
Jerzy Szostak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolicjanci sprawdzali pasy
Następny artykułSkatepark jak nowy