Strona główna Teresin 350. urodziny parafii Szymanów

350. urodziny parafii Szymanów

1827
0
PODZIEL SIĘ
Choć pierwsza notatka na temat administracyjnej przynależności Szymanowa do jednej najstarszych parafii na Mazowszu pochodzi z 1444 roku, to jednak dopiero Mikołaj Wiktoryn Grudziński, jeden z kolejnych właścicieli dóbr szymanowskich, doprowadził do kanonicznego erygowania parafii oraz konsekrowania tamtejszego kościoła. A stało się to 12 czerwca 1667. Tak oto rozpoczęła się 350-letnia historia parafii Szymanów.
Jubileuszowe uroczystości z okazji 350-lecia założenia tutejszej parafii oraz konsekracji kościoła w Szymanowie odbyły się w ubiegłą niedzielę, 11 czerwca. Rozpoczęły się od Mszy św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Słowo Boże wygłosił ks. bp. Andrzej Franciszek Dziuba: – Tak dostojny jubileusz, to wspaniała okazja do świętowania, ale też zobowiązanie dla wiernych do uczczenia pamięci tych wszystkich, którzy włożyli swój wkład w bogatą historię parafii Szymanów, oddajmy im hołd w imię Ojca i Syna i Ducha św. – zwracał się Biskup Diecezji Łowickiej do wiernych. A ci wypełnili cały kościół, jak i teren wokół świątyni.
Wielkie parafialne świętowanie stało się faktem. Tego dnia blisko dwudziestu młodych parafian otrzymało z rąk biskupa Dziuby sakrament bierzmowania. Mszę św. uświetnił występ miejscowego chóru Veritas.
Parafia jakich mało
W uroczystościach udział wzięły władze gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim, przewodniczącym rady Bogdanem Linardem. Obaj panowie, w imieniu lokalnego samorządu podarowali proboszczowi ks. Robertowi  Sierpniakowi  oprawioną w ramy dużą fotografię szymanowskiego kościoła widzianego z lotu ptaka.
W nabożeństwie uczestniczyli też m.in. Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Tadeusz Koryś – radny powiatowy, Zbigniew Komorowski – senator II i III kadencji, poseł na Sejm IV kadencji, Tadeusz Szymańczak – poseł na Sejm I kadencji, samorządowcy z gminy Teresin, dyrektorzy jednostek organizacyjnych i szkół, poczty sztandarowe szkolne i strażaków z OSP, i liczni parafianie.
Gratuluję zarówno parafii, jak i wiernym tak wspaniałego jubileuszu. Pragnę zaznaczyć, że parafia Szymanów odgrywa w gminie Teresin bardzo znaczącą rolę. Na Was zawsze można liczyć. Jesteście współorganizatorami wielu gminnych wydarzeń, dziękuję księże proboszczu i wszystkim parafianom – mówił wzruszony wójt Marek Olechowski.
Osobne podziękowania i brawa zgromadzonych otrzymała też s. Adriana Kotowicz, niepokalanka z klasztoru w Szymanowie, która jak ją określono, jest „niesamowicie energicznym i przesympatycznym motorem napędowym parafii”, szczególnie, jeśli chodzi o organizację przeróżnych chrześcijańskich przedsięwzięć.
Mszę św. zakończyła wspólna procesja eucharystyczna wokół kościoła. Po jej zakończeniu wierni udali się na boisko szkolne tuż za Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam, w ramach dalszych jubileuszowych uroczystości odbył się festyn parafialny.
Radosna zabawa
Tysiące zgromadzonych w słoneczną niedzielę na brak atrakcji narzekać nie mogło. Całość rozpoczęła się od koncertu zespołu „Siewcy Lednicy”. Grupie towarzyszyła miejscowa młodzież, która pod kierunkiem s. Adriany zaprezentowała tzw. Taniec Lednicki. Zrobili to tak skutecznie, że w taneczny rytm dała się wciągnąć spora część publiczności.
Wspólna zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, bo na scenie zorganizowanej przez niezawodny Teresiński Ośrodek Kultury działo się wiele. Zanim jednak nastały kolejne muzyczne prezentacje, ciekawą prezentację na temat historii parafii wygłosił Łukasz Janecki.
Potem było już tylko rozrywkowo. Na scenie publiczność bawiły „Dens Babki” z Młodzieszyna, zespół „Miriam” z Niepokalanowa oraz parafialne grupy z Szymanowa. Ponadto wystąpili członkowie szymanowskiego zespołu „Ventus” oraz przyjezdna grupa „Wiskitki”. Na zakończenie bardzo udanie zagrał i bawił zespół muzyczny „Kanon” z Teresina.
Na wszystkich przybyłych czekała też bezpłatna kiełbaska z grilla, domowy smalec z ogórkiem, napoje czy przepyszne ciasta autorstwa parafianek. Słowem, impreza bardzo udana, na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
Przetrwała wieki
Przypomnijmy, Szymanów pierwotnie należał do jednej z najstarszych parafii Mazowsza – Wiskitek. Jej erygowanie  oraz konsekracja tutejszego kościoła miało miejsce 12 czerwca 1667 roku, a dokonał tego bp. poznański Stefan Wierzbowski.
Niezwykle ważnym w dziejach parafii był rok 1776. Wówczas to dzięki staraniom ówczesnej właścicielki Barbary Sanguszko udało się spowodować kanoniczne powiększenie terytorium parafii. W 1781 roku było 1843 parafian.
Parafia przetrwała Powstanie Listopadowe 1830 roku, Powstanie Styczniowe w roku 1863 i wiele innych znamiennych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, w tym wojny światowe, okupację i komunizm.
Parafia w Szymanowie odegrała istotną rolę w historii Polski, stąd wywodzi się wielu sławnych rodaków, tu skutecznie odbudowywano Rzeczpospolitą – mówił podczas uroczystości wójt Marek Olechowski.
Warto wspomnieć, iż 6 sierpnia 1967 udało się zorganizować obchody 300-lecia tutejszego kościoła. Uroczystościom przewodniczył wtedy Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. W 2009 roku parafia liczyła 2082 mieszkańców. Na przestrzeni 350 minionych lat Szymanów miał 25 proboszczów i administratorów. Pierwszym z nich w latach 1667-1694 był Jan Kazimierz Malicki. Obecnie Proboszczem jest ks. Robert Sierpniak, który funkcję tę sprawuje od ośmiu lat.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk