Strona główna Teresin Wysypisko w wielkim ogniu

Wysypisko w wielkim ogniu

1166
0
PODZIEL SIĘ
TOPOŁOWA Kolejny raz z rzędu na byłym wysypisku śmieci w Topołowej, w gminie Teresin, pojawił się ogień. Pożarem były objęte odpady komunalne składowane w kontenerach, głównie stare, zużyte opony.
Zgłoszenie, że dzieje się coś niepokojącego na wysypisku, wpłynęło od mieszkańców okolic Topołowej w sobotę, 27 maja około godziny 19.00. Pożar wyglądał bardzo groźnie i był z kategorii stwarzających spore zagrożenie, gdyż płonęły w dużej mierze opakowania i elementy plastikowe i gumowe, których opary są szkodliwe dla otoczenia. Zadymienie było tak silne, że widoczne było z kilkunastu kilometrów od Topołowej. Strażacy na miejsce akcji ściągnęli dwa ciągniki. Dzięki nim przerzucano tlące się śmieci i opróżniono kontenery. Do ugaszenia ognia użyto około 35 tys. litrów środka gaśniczego, który w 6 prądach wody skutecznie opanował ogień. Przerzucanie odpadów i dogaszanie tlącego się pogorzeliska trwało kilka godzin.

W akcji uczestniczyła jednostka ratowniczo-gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej z Sochaczewa oraz zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Niepokalanowa, Paprotni, Teresina i Szymanowa.
Póki co, nieznane i nieustalone są przyczyny pojawienia się ognia w Topołowej. Nie wiadomo zatem, czy był to samozapłon, czy też nieumyślne zaprószenie ognia. Paliły się głównie kontenery ze składowanymi w nich oponami. Na szczęście udało się szybko zlikwidować pożar – mówi Rafał Krupa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.
Nie jest to jednak pierwszy pożar w tym miejscu. W ubiegłym roku wysypisko w Topołowej kilka razy zapłonęło, więc nie można wykluczyć świadomego zaprószenia ognia.
 
BN
Fot. OSP Teresin