Strona główna Powiat Wnioski czekają na liście rezerwowej

Wnioski czekają na liście rezerwowej

1007
0
PODZIEL SIĘ
Grzegorz Kropiak, wójt gminy Rybno uważa, że dla tak niezasobnej gminy jak Rybno, dotacje na OZE są wielką szansą na zmniejszenie kosztów energii
Pomimo wysokiego miejsca w ogólnej weryfikacji wniosków o dofinansowanie montażu instalacji Odnawialnych Źródeł Energii, wnioski przygotowane przez gminy: Sochaczew, Teresin, Rybno i Nowa Sucha znalazły się poza rankingiem. Jednak jest szansa, że mogą się jeszcze znaleźć na liście dotacji, o ile zwiększy się kwota dofinansowania.
Przygotowaliśmy dwa wnioski ze względu na ograniczenie wartości pojedynczego wniosku. Tu kwota była określona do 10 milionów złotych i dużą liczbę chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu. Po wstępnym etapie oceny formalnej zostaliśmy zakwalifikowani do oceny merytorycznej. Tu na liście znalazło się 106 projektów z całego województwa, w tym obydwa nasze. Jednak po ocenie merytorycznej na liście wniosków rekomendowanych do dofinansowania znalazło się tylko 5 projektów. Taka sytuacja wynikła ze względu na ograniczoną wielkość środków finansowych zabezpieczoną na ten cel, czyli 10 milionów euro, zatem nieco ponad 40 milionów złotych – mówi Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
Wyniki zostały właśnie ogłoszone. Oba wnioski, przygotowane wspólnie przez gminy: Sochaczew, Nowa Sucha, Teresin i Rybno, znalazły się na 10 i 11 miejscu listy rezerwowej. Tę listę tworzy 68 projektów.
Z nieoficjalnych informacji wiem, że są plany zwiększenia kwoty dofinansowania i nasze projekty mają dużą szansę na uzyskanie wsparcia. Jeśli tylko zwiększą się kwoty dotacji, to możemy się załapać. To bardzo ważne dla nas, gdyż kiedy przystępowaliśmy wspólnie do zbierania chętnych i przygotowywania wniosków, dotacja byłaby na montaż w naszych gminach instalacji na obiektach użyteczności publicznej oraz na posesjach prywatnych. To ostatnia szansa, aby uzyskać dotacje w nowej perspektywie finansowej. W kolejnych latach może być trudniej, gdyż może już nie być takiej okazji – dodaje Maciej Mońka.
Procedura uzyskania dotacji na OZE jest dość długa i skomplikowana. Konkurs w tym temacie został ogłoszony na początku 2016 roku. Przez kilka miesięcy trwało kompletowanie wszystkich dokumentów. Gminne wnioski złożone zostały w październiku ubiegłego roku.
Nadal trwają negocjacje odnośnie kwot dofinansowania, i jak wskazują wójtowie zainteresowanych gmin, nadal jest możliwość, że wnioski znajdujące się na czele listy rezerwowej mogą wejść do realizacji.
Sądzę, że trzeba trochę poczekać, dopóki jest szansa na te pieniądze. To jest warte zachodu, gdyż to około 80 procent kosztów kwalifikowanych – dodaje Grzegorz Kropiak, wójt gminy Rybno.
O postępach w pozyskiwaniu środków na montaż instalacji OZE w gminach będą informować na bieżąco. Najświeższe informacje można uzyskać u Dariusza Krupy, inspektora do spraw pozyskiwania środków pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Sochaczew, koordynatora obu wniosków gminnych.
BN
Fot. Bogumiła Nowak