Strona główna Nowa Sucha W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU PAPIEŻOWI

W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU PAPIEŻOWI

1292
0
PODZIEL SIĘ
W kościele parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim odbył się XI Koncert Papieski. Uroczystość organizowana jest od 2007 roku w celu upamiętnienia wielkiej postaci, jaką był Jan Paweł II.
Wydarzenie z każdym rokiem staje się coraz bardziej prestiżowe. Do grona patronów koncertu, do których należy między innymi Maciej Małecki – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dołączył również łowicki ordynariusz biskup Andrzej Franciszek Dziuba.
Konkurs malarski
Ponieważ organizatorzy dbają, aby nie popaść w rutynę, co roku imprezie przewodzi inne hasło – w tym było również tematem konkursu plastycznego zorganizowanego dla dzieci.
„Franciszkańska 3” nawiązywała do siedziby arcybiskupów krakowskich – miejsca, gdzie mieszkał papież w trakcie swojego pontyfikatu. Prace zostały wystawione w dniu imprezy, wszyscy przybyli na koncert mieli okazję je podziwiać.
Organizatorem i pomysłodawcą konkursu był artysta Leszek Głowacki: Na dzisiejszy koncert narysowałem 8 portretów Jana Pawła II z czasów jego młodości, kiedy był zwykłym księdzem, aż po ostatni dzień życia. Oprócz moich prac jest tu również część zbiorów Stanisława Duńskiego „Polskie Madonny”, ale najważniejsze są prace dzieci. Każde dziecko, które nie dostało nagrody, otrzymało ode mnie zakładkę, którą sam wykonałem. Umieściłem na niej tych 8 portretów. W mojej głowie rysuje się już pomysł na przyszły rok. Będzie to szok dla niektórych, ale musi mi się udać – wyznał artysta.
Muzyczny hołd
Uroczystość otworzyło wystąpienie scholi młodzieżowej pod przewodnictwem Piotra Kwiatkowskiego, Joanny Łażewskiej i organisty Arkadiusza Mamcarza. Dzieci po zakończeniu pierwszej piosenki złożyły kwiaty przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Oficjalnego powitania dokonał proboszcz parafii, ksiądz Jacek Grzywacz.

 

Przybyłych porwał i rozkołysał poznański zespół 33, który w Kozłowie Biskupskim gościł już drugi raz. Od ostatniej wizyty w 2014 roku muzycy zdążyli zmienić swój skład. Nowej wokalistce, Partycji Michalskiej udało się nakłonić zgromadzonych do wspólnego śpiewu, a nawet tańca. Zespół stworzył klimat w stylu gospel, w którym wiara w Boga jest wyrażana muzyką płynącą prosto z serca. Piosenkarka na scenę zaprosiła wszystkie zgromadzone dzieci, czym sprawiła im wielką frajdę.
Barka i kremówki
Po występach Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha, wraz biskupem i księdzem Jackiem Grzywaczem wręczyli nagrody małym laureatom konkursu plastycznego.
Zaś biskup Andrzej Franciszek Dziuba podziękował za przybycie zgromadzonym oraz artystom i organizatorom za cudowny koncert: – Dążmy do szczęśliwego celu, który Bóg nam gotuje. Pełnię szczęścia, pełnię błogosławieństwa, pełnię daru, którym będzie on sam. On sam, który w domu Ojca cieszy się darem świętego Jana Pawła II. Obyśmy kiedyś również go tam spotkali po szczęśliwym, dobrym życiu – życzył zgromadzonym. Oddał też cześć pamięci papieża Jana Pawła II.
Nowym elementem koncertu była prezentacja Łucji Miziołek „Miara Serca – kilka aktów z życia świętego Jana Pawła II”, animacja została wykonana przy użyciu piasku. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Barki” i poczęstunkiem papieskimi kremówkami.
Joanna Smacka
Fot. Joanna Smacka

 

 

 

.