Strona główna Chodaków Uczczono pamięć wielkiego artysty

Uczczono pamięć wielkiego artysty

1415
0
PODZIEL SIĘ
Ambasador Hasan Nasanov oraz minister Maciej Malecki odsłaniają tablicę ku czci Antoniego Kątskiego/ fot Bogumiła Nowak

W Sochaczewskim Centrum Kultury przy ulicy Chopina odbył się w piątek, 26 maja, uroczysty koncert Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia poświęcony Antoniemu Kątskiemu, polskiemu kompozytorowi światowej sławy, przyjacielowi Fryderyka Chopina.

To zaskakujące i nieco smutne, że o artyście tej klasy i o takiej renomie niewiele się wie w naszym kraju, nie zna jego twórczości i dokonań. Jego dzieła są bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii, gdzie koncertował, niż w naszym kraju, gdzie się urodził. U nas nie ma jego utworów praktycznie nigdzie. Bardziej jest znany jego brat Apolinary, który był wybitnym skrzypkiem i uczniem Paganiniego. Antoni zaś był uczniem samego Bethovena – mówił w trakcie koncertu Artur Komorowski, dyrygent Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia.

Na koncercie zaprezentowano kilka utworów Antoniego Kątskiego, artysty chyba o najdłuższej karierze. Kompozytor i muzyk pracował twórczo aż 75 lat. Karierę muzyczną zaczął jako 7-latek. Uczył się razem z Fryderykiem Chopinem i utrzymywał przyjacielskie relacje z nim oraz innymi artystami na emigracji we Francji. Był to  jedyny chyba polski artysta, który koncertował na wszystkich kontynentach oprócz Arktyki i Antarktydy.

Tuz po koncercie w holu głównym SCK Hasan Hasanov, ambasador Azerbejdżanu dokonał uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Antoniemu Kątskiemu, w towarzystwie posła Macieja Małeckiego i Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa.

BN

Szerzej o związkach polskiego artysty z Azerbejdżanem i związkach z naszym miastem w najnowszym numerze Expressu Sochaczewskiego