Strona główna Teresin SZYMANÓW: Tańczyli dla św. Jana Pawła II

SZYMANÓW: Tańczyli dla św. Jana Pawła II

986
0
PODZIEL SIĘ

Barwna trzydziestoosobowa grupa mieszkańców Szymanowa zwracała szczególną uwagę przechodniów, było głośno i bardzo radośnie. W ten sposób miejscowa społeczność postanowiła przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji o nazwie Fishmob. Zresztą już po raz szósty z rzędu.

Dzieci i młodzież z szymanowskiej parafii aktywnie realizuje założenie przedsięwzięcia „Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Zatańczyli na placu przy kościele tuż po porannym nabożeństwie.

Były to tańce lednickie. Przez dwa tygodnie odbywały się próby, aby jak najpiękniej zatańczyć dla Świętego Polaka – mówi s. Adriana z Klasztoru Sióstr Niepokalanek, koordynatorka wydarzenia w Szymanowie. Jak wyjaśnia – Każdego roku tłumy ludzi spotykają się na placach i ulicach miast, aby wspólnie – tańcem i muzyką – wychwalać Pana. Świętując, chcemy zaznaczyć naszą pamięć o Janie Pawle II. Błogosławił dziełu Lednica 2000 od samego początku, dlatego data akcji Fishmob jest zawsze bliska dniu rocznicy jego urodzin – 18 maja. Organizatorami akcji są Wodzireje i Tancerze Lednica 2000.

Wyjaśnijmy, iż pojęcie Fishmob, wywodzi się od nazwy flashmob, która określa zebranie sztucznego tłumu ludzi, gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym, w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego przypadkowych świadków. Fish to znaczy ryba. Ryba – Ichtys – jest symbolem chrześcijaństwa, a także symbolem Lednicy, ponieważ punktem kulminacyjnym każdego Spotkania jest przejście przez Bramę Rybę. Fishmob stanowi lednicki odpowiedniki takiego wydarzenia.

Marcin Odolczyk