Strona główna Sochaczew miasto Szpetna wizytówka miasta

Szpetna wizytówka miasta

2294
0
PODZIEL SIĘ
fot. Joanna Smacka

Przy ulicy Sienkiewicza w Sochaczewie stoi zamknięta na cztery spusty blaszana puszka. Barak, który kiedyś był „dworcem” PKS obecnie poza szpecącym miasto widokiem nie pełni żadnej funkcji. Osoby odpowiedzialne za obecny stan rzeczy od lat nie poczuwają się do podjęcia przebudowy obiektu.

Miejscowi już przyzwyczaili się do szpecącego widoku. Jednak dla przyjezdnych blaszany obskurny barak jest niezbyt zachęcającą wizytówką Sochaczewa.

Dworzec PKS stoi na działce należącej PKP, dzierżawionej przez PKS Grodzisk Mazowiecki – prywatną spółkę, która wchłonęła miejscowego przewoźnika. Ulica natomiast podlega nie pod miasto Sochaczew, lecz pod powiat.

Odpowiedzialność za opłakany stan obiektu rozmywa się. Mariusz Wadecki, kierownik bazy PKS w Sochaczewie, zapytany czy w najbliższym czasie przewidziane są prace remontowe, krótko odpowiada: – To nie jest nasza własność, my to dzierżawimy od kolei. Poza tym to zarząd jest decyzyjnym organem. W kwestii remontu należy kontaktować się z PKP.

Pokrzywdzeni są pasażerowie, którzy mają już wyrobione zdanie o miejscowym PKS: – Ta buda straszy wyglądem, do tego autobusy chodzą jak stonki stadami. Albo jest ich cała masa, albo przerwa i nie ma nic. Pamiętam w latach 90. kursowały co 15 minut. Bilety drogie, rozkład jazdy w cały świat, a wyjścia nie ma jechać trzeba. – mówi jedna z podróżnych.

Dworzec jest na stałe zamknięta, nie można więc kupić biletów, schronić się przez deszczem czy zimnem, nie wspominając o załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Szansy na zmianę nie widać. Zmieni się zapewne otoczenie dworca, gdyż ulica Sienkiewicza będzie remontowana.

Jest opracowywana koncepcja przebudowy ulicy, przy której mieści się dworzec PKS. W tym roku ma być gotowy projekt, na konkrety trzeba będzie poczekać jeszcze rok. – mówi Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy starostwa.

Miejmy nadzieję, że sochaczewianie doczekają się też kiedyś dworca autobusowego na miarę XXI wieku.

JMS