Strona główna Imprezy Sochaczewska Noc Muzeów

Sochaczewska Noc Muzeów

1490
0
PODZIEL SIĘ

 Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wraz z Sochaczewskim Centrum Kultury i grupą zaprzyjaźnionych partnerów zaprasza na wieczorne spotkanie z historią i sztuką. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się 20 maja,

Będzie to doskonałą okazją, by wieczorem, za darmo obejrzeć nie tylko wystawy stałe i czasowe w MZSiPBnB, ale również skorzystać z dodatkowych atrakcji szykowanych specjalnie na tę okazję. A wszystko to będzie można zobaczyć w siedzibie muzeum od godziny 18.00 do godziny 24.00.

18.00 – Premiera książki „Sochaczew historia miasta”, spotkanie z autorami: Jakubem Wojewodą i Mariuszem Samborskim.

19.00 – Otwarcie wystawy Grupy Artystycznej „Jutrzenka” kierowanej przez Przemka Stachowskiego, działającej w Sochaczewskim Centrum Kultury

19.30 – Otwarcie mini zoo – „Nocne ptaki drapieżne – sowy, puchacze, puszczyki”.

20.00 – 21.30- Cykl wykładów i prezentacji:

  1. „Stary Sochaczew” – Radosław Jarosiński i Tomasz Mazurkiewicz, prezentacja pt. „Sochaczew w wojennym obiektywie 1939-1945”;
  2. Mariusz Samborski – wykład pt. „Statut Sochaczewski 1377 r., Siemowita III Starszego”;
  3. Agnieszka Sławińska – wykład pt. „Więźniarki polityczne z Bojanowa”;
  4. Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna – prezentacja pt. „Maciek Gubar – wspomnienie o przyjacielu”.

22.00 – 22.30 – Artystyczny performance „Makro Dźwięki” – Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych prowadzonej przez Gamida Ibadullayev’a działająca w Sochaczewskim Centrum Kultury.

22.30 – „Sztuka, nie wojna” – Przemko Stachowski, pracownia Deco Arch, Sochaczewskie Centrum Kultury.

Dodatkowo w ramach Nocy w Muzeum organizatorzy przewidzieli o godzinie:

18.00 – 19.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Grupę Artystyczną Jutrzenka

19.00 – 23.00 – Wystawy plenerowe – prezentacja umundurowania historycznego Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

20.00 – 21.30 – Gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży – „Znajdź samolot”.

23.00 – 24.00 – Prezentacja filmów i zdjęć z rekonstrukcji historycznych bitew XX wieku Leszka Gizińskiego „Wadera”.

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Sochaczewskie Centrum Kultury. Partnerzy: Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, Portal „Stary Sochaczew”, Fundacja Wojskowości Polskiej, Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych, Grupa Artystyczna „Jutrzenka, pracownia artystyczna Deco Arch, Grupa OtoFoto.

Dzień u Chopina

Co prawda Noc Muzeów nie zostanie zorganizowana w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, to jednak z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, obchodzonego corocznie 18 maja, placówka zaprasza o godzinie 18,00 na spotkanie z Olafem Lubaszenko. Znany aktor będzie czytał pamiętniki Fryderyka Skarbka. Ojciec chrzestny Fryderyka Chopina, wychowanek jego ojca Mikołaja, członek rodziny, do której należał dwór w Żelazowej Woli, jeden z twórców XIX-wiecznej myśli ekonomicznej, historyk, polityk współautor wraz z Samuelem Linde „Słownika języka polskiego”, twórca sztuk teatralnych, pejzażysta-amator, filantrop. Skarbek zasłynął jako autor „Pamiętników” wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, które są ciekawym źródłem informacji o XIX wieku. Skarbek opisuje metodę pedagogiczną Mikołaja Chopina, zmiany polityczne, swoje zagraniczne wojaże. Jego wspomnienia poszerzają naszą wiedzę o otoczeniu i przybliżają atmosferę, jaką nasiąkał kompozytor.

Czytaniu w wykonaniu Olafa Lubaszenki będzie towarzyszył recital chopinowski Macieja Woty poprzedzony komentarzem do utworów. Usłyszymy m.in. Balladę g-moll op.23, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Scherzo h-moll op. 20 i Walca Es-dur op. 18. Wstęp wolny.

Noc Muzeów w pociągu

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza 25 maja na tegoroczną edycję „Nocy Muzeów” zatytułowaną „Wiek XIX – wiek pary”. Tego dnia Muzeum Kolei Wąskotorowej będzie można zwiedzać od godziny 18.00 do godziny 24.00 w obłokach pary, która jest motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów.

Impreza rozpocznie się o godzinie 18.00 Muzealną Grą Terenową, która potrwa do godziny 20.00. Na jej uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Od godziny 19.00 do 20.25 przewidziano pokaz w Centrum Edukacyjno – Turystycznym filmu „Droga na zachód” z 1961 r. w reżyserii Bohdana Poręby.

Po jego zakończeniu o godzinie 20.45 do 21.15 zaplanowano pierwszy przejazd zabytkowym składem (spalinowy zespół trakcyjny zestawiony z wagonów motorowych Mbd1-126 i Mbd1-130 oraz dwóch wagonów typu 1Aw) na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy. Drugi przejazd w godzinach 21.20 – 21. 50. Z kolei od godziny 22.00 – 22.45 odbędzie się występ muzyczny połączony z fireshow oraz pokazem industrialnym grupy bębniarskiej L’ombelico del Mondo.

Dodatkowe atrakcje to: godzina 19.00 – 22.00 malowanie buziek, 20.30 – 24.00 udostępnienie do zwiedzania wnętrz ciekawych obiektów w Skansenie: salonki Jaruzelskiego (tu instalacja multimedialna z przemówieniem generała z 13 grudnia 1981 r.), budki parowozu Px49-1794 oraz wagonu osobowego Ch1123. Natomiast w godzinach 20.30 – 23.15 zaplanowano ognisko w skansenie wraz ze stoiskiem gastronomicznym. Dodajmy, że tego dnia wstęp na teren Muzeum jest bezpłatny.

Musimy także pamiętać o tzw. złośliwości rzeczy martwych. A to powoduje, że Muzeum zastrzega sobie możliwość odwołania przejazdu z przyczyn technicznych.

UM Sochaczew/opr. atu