Strona główna Teresin Rycerze św. Floriana świętowali

Rycerze św. Floriana świętowali

926
0
PODZIEL SIĘ
Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w gminie Teresin odbyły się w Budkach Piaseckich. W niedzielę 7 maja poczty sztandarowe wszystkich siedmiu jednostek OSP z terenu gminy, władze samorządowe gminy Teresin, tutejsi parafianie oraz zaproszeni goście przybyli do tamtejszej kaplicy.
Uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Wiesław Koc, kapelan strażaków Gminy Teresin: – Strażacy często nazywani są Rycerzami św. Floriana. Powinni mu służyć, wskazując na Chrystusa – mówił o. Koc, dodając – Ważne czy w to, co się robi, wkłada się serce. Strażacy to serce mają i każdego dnia poświęcają się dla dobra innych, za to trzeba im serdecznie dziękować. Licznie zgromadzeni wierni modlili się w intencji druhów, jak i nieżyjących już strażaków. Na zakończenie tej części uroczystości podziękowania złożył dh Tadeusz Szymańczak, wiceprezes Zarządu Gminnego ZOG Teresin.
Odznaczeni druhowie
 Przypomnijmy, iż w gminie Teresin funkcjonuje siedem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – Niepokalanów, Paprotnia, Teresin, Szymanów, Skrzelew, Mikołajew, oraz Budki Piaseckie, która pełniła w tym roku rolę gospodarza gminnych obchodów strażackiego święta.

Po nabożeństwie odbył się apel okolicznościowy, do którego gotowość meldował dh Dariusz Tartanus, komendant gminny OSP. Dzień Strażaka to znakomita okazja do wyróżnień wśród strażackiej braci. Wśród odznaczających druhów był m.in. Bogdan Linard, przewodniczący Rady Gminy Teresin. Uchwałą Zarządu Oddziału Gminnego zostało odznaczenia za wysługę 5 lat w służbie zostali uhonorowani strażacy z Budek. W tym roku są nimi druhowie – Rafał Borkowski, Karol Borkowski, Radosław Brzeziński, Rafał Fijołek, Adam Jankowski, Rafał Piątkowski, Bartosz Rosa, Daniel Wysocki, Norbert Wysocki oraz druhna Aleksandra Widyńska.
Po uroczystościach strażacy tworząc głośny konwój strażackich wozów, udali się w pokazowy przejazd ulicami gminy Teresin, co wzbudzało duże zainteresowanie przechodniów.
Doceniani i wspierani
Warto dodać, że Ochotnicze Straże Pożarne w gminie Teresin są dość dobrze wyposażone i zawsze mogą liczyć na przychylność gminnego samorządu, który stara się przy każdej okazji pamiętać o tych, co działają w myśl hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Każda jednostka posiada na wyposażeniu swoich samochodów bojowych radiostację przewoźną, przy pomocy której w czasie akcji istnieje możliwość porozumiewania się między sobą i jednostkami straży z innych gmin. Jednostki posiadają własne strażnice, służące im do garażowania pojazdów i przeprowadzenia zbiórek szkoleniowych, a w razie potrzeby udostępniają obiekt społeczności danego terenu. W jednostkach OSP na terenie gminy Teresin zrzeszonych jest blisko trzystu czynnych strażaków, w tym wiele kobiet i członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Jednostki pożarnicze z teresińskiej gminy odgrywają niezwykle znaczącą rolę w działaniach straży na terenie całego powiatu. Każdego roku uczestniczą niemal przy każdej akcji prowadzonej na terenie działania. Zróżnicowanie wyjazdów jest spowodowane specyfiką wyposażenia poszczególnych jednostek, jak i alarmowania poszczególnych OSP przez Powiatowe Stanowisko Kierowania. Najwięcej wyjazdów do akcji notuje OSP Niepokalanów i OSP Paprotnia. Obie jednostki należą do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Co ciekawe, gmina Teresin jest jedną z niewielu gmin z terenu powiatów podlegających pod Biuro Terenowe Związku OSP RP w Płocku (powiat sierpecki, płocki, sochaczewski, gostyniński), gdzie 100 procent jednostek OSP bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Strażakom z okazji ich święta życzymy tyle samo powrotów z akcji, co wyjazdów oraz nieustającej satysfakcji z wykonywania tej niezwykle trudnej posługi na rzecz bezpieczeństwa nas wszystkich.
Marcin Odolczyk