Strona główna Edukacja Pięćdziesiąt lat minęło

Pięćdziesiąt lat minęło

1387
0
PODZIEL SIĘ

Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wspaniałym wydarzeniem, oraz okazją do oceny dotychczasowych osiągnięć, a także wyznaczania nowych celów. Skłania również do refleksji, wspomnień i przemyśleń. Tak było i tym razem, tym bardziej, że półwiecze swojej działalności obchodzą właśnie dwie powiatowe instytucje – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sochaczewie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie.

Uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia obu placówek odbyły się w czwartek, 27 kwietnia, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Obchody rozpoczęła msza święta odprawiona o godz. 10.00 w kościele św. Wawrzyńca, której przewodniczył ks. proboszcz Piotr Żądło.

Życzymy, by przez cały czas towarzyszyła Państwu ludzka sympatia i życzliwość, zaś realizowane przedsięwzięcia stawały się źródłem coraz większej satysfakcji. Niech Waszej trudnej i odpowiedzialnej pracy zawsze towarzyszy wdzięczność uczniów, szacunek rodziców i uznanie mieszkańców – zwracała się do jubilatów starosta Jolanta Gonta, która życzenia i gratulacje złożyła w imieniu samorządowców ziemi sochaczewskiej. Poza starostą w uroczystościach wzięli udział m.in. członkowie Zarządu Powiatu Anna Ulicka, Bożena Samson, Andrzej Grabarek, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki wraz z zastępcą Markiem Fergińskim, samorządowcy z gmin powiatu sochaczewskiego, Grażyna Wojszczyk z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i instytucji współpracujących, emerytowane pracownice i absolwenci.

Uroczystość otworzyły dyrektorki obu jubilatek – Izabela Nowacka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Renata Karaś, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, które bardzo serdecznie przywitały wszystkich przybyłych.

Oficjalna część obchodów w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej rozpoczęła się od wspólnych gratulacji, podziękowań, życzeń i okolicznościowych upominków. Potem nadszedł czas na program artystyczny „Krótka historia wychowania” przygotowany przez uczniów i nauczycieli ZSS w Erminowie, a który zakończył się gromkimi brawami publiczności.

Wręczono też nagrody dla laureatów konkursu na logo Poradni Psychologiczno-Pedagogogicznej. Pierwsze miejsce zajęła w nim Gabriela Adamczyk, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” w Załuskowie. Wyróżnienie otrzymały Aleksandra Trzcińska ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie Szlacheckim i Wiktoria Trzcińska z Gimnazjum w Kozłowie Szlacheckim.

Zebrani obejrzeli multimedialną prezentację dotyczącą działalności Poradni i ZSS Erminów. Wysłuchali też koncertu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie. Finał tej części obchodów stanowił okolicznościowy wykład, który wygłosił dr n. med. mgr psychologii Witold Pawliczuk. Uroczystości zakończyły się wpisem do ksiąg pamiątkowych, oraz poczęstunkiem, przy którym długo jeszcze rozmawiano o bogatej historii obu placówek.

Czwartkowe wydarzenie stanowiło podsumowanie jubileuszowych obchodów 50-lecia istnienia w powiecie sochaczewskim dwóch placówek, dla których podmiotem działalności jest dziecko i jego rodzina. Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie zajmuje się edukacją, wychowaniem i rewalidacją niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, zaś Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna – diagnozowaniem, orzecznictwem oraz pomocą specjalistyczną dla dzieci z trudnościami, ich rodzin i szkół.

Wspólny jubileusz jest odzwierciedleniem ścisłej współpracy tych dwóch placówek, ich współistnienia i współzależności. Każdy uczeń Zespołu Szkół w Erminowie jest zarazem podopiecznym poradni, która orzeka o potrzebie kształcenia specjalnego i wydaje zalecenia do pracy edukacyjnej, wychowawczej i terapeutycznej, realizowane potem w szkole.

Placówki, które łączy wspólna praca dla dobra dzieci i ich rodzin, połączyły dziś także obchody jubileuszu 50-lecia swojego istnienia i współistnienia.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie