Strona główna Sochaczew miasto ODBIÓR ŚMIECI W SOCHACZEWIE: Nowy operator stare zasady

ODBIÓR ŚMIECI W SOCHACZEWIE: Nowy operator stare zasady

1220
0
PODZIEL SIĘ
fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego
Tak jak było do przewidzenia, Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firm Remondis i Zebra w sprawie unieważnienia przetargu na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Sochaczewa. Oznacza to, że przez najbliższe trzy lata, czyli od 1 maja 2017 do 30 kwietnia 2020 roku, śmieci z terenu miasta będą odbierane przez warszawską firmę Partner.
Przypomnijmy, że to właśnie ona wygrała przetarg, oferując za trzyletnią usługę 15 148 030 zł. Z kolei Konsorcjum – złożone z Remondis i Zebry – zażądało o ponad półtora miliona więcej, to znaczy 16 730 597 zł.
Konsorcjum nie dało jednak za wygraną i postanowiło się odwołać do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wynika z naszych informacji, zarzucono m.in., że firma Partner nie spełniała warunku przetargu, a tym samym nie mogła go wygrać. Izba po przeanalizowaniu dokumentacji przetargowych oraz złożonych ofert stwierdziła, że zwycięzca przetargu został wybrany zgodnie z prawem. A tym samym nie doszło do złamania procedury przetargowej. Co prawda Remondis oraz Zebra mogą się odwołać od decyzji KIO do sądu, ale nie będzie to miało żadnego znaczenia dla miejskiego samorządu oraz dla nowego operatora.
Ten zaś praktycznie z marszu będzie musiał rozpocząć odbiór śmieci. Dlatego w początkowym okresie musimy spodziewać się pewnych komplikacji. Ale jak nas zapewniono nie powinny być one zbytnio odczuwalne przez mieszkańców.
Po prostu firma wchodząc na nowy rynek będzie musiał zaznajomić się z jego specyfiką. Ale z tym nie powinno być dużego problemu, ponieważ Urząd Miejski dostarczył operatorowi wykaz nieruchomości objętych umową oraz przystąpiono do opracowywania harmonogramu odbioru odpadów.
Według zawartej umowy firma Partner musi na dzień przed pierwszym odbiorem odpadów dostarczyć pojemniki oraz worki. Z tym właśnie może być trochę zamieszania. Otóż, według danych Urzędu Miejskiego, na terenie Sochaczewa trzeba wymienić 5600 pojemników na odpady komunalne, które obecnie należą do Remondisa i Zebry. Dodajmy, że najwięcej jest koszy o pojemności 120 litrów – 4200, 240 litrów – 780 a o pojemności 1100 litrów – 350. Do tego dochodzą worki na selektywną zbiórkę odpadów, a tych w ciągu roku potrzeba 589 tysięcy sztuk.
Jak zapewniają miejscy urzędnicy, zmiana operatora w niewielkim stopniu wpłynie na harmonogram odbioru odpadów. W przypadku dużych osiedli mieszkaniowych – jak informuje Urząd Miejski – odpady zmieszane zabierane będą dwa razy w tygodniu. A na mniejszych osiedlach raz na dwa tygodnie. W przypadku odpadów posegregowanych: papier, plastik, metale – raz w tygodniu, szkło – co dwa tygodnie, a odpady zielone – osiem razy w roku, w okresie pomiędzy kwietniem a listopadem.
Z kolei odpady zmieszane z domów jednorodzinnych będą obierane co dwa tygodnie. W przypadku odpadów posegregowanych w workach: szkło, papier, plastik i metale raz na cztery tygodnie. Natomiast odpady zielone osiem razy w roku, a popiół co miesiąc.
Podobnie jak i w poprzednich latach, wiosną i jesienią będzie prowadzona zbiórka odpadów wielkogabarytowych i odpadów budowlanych pochodzących z remontów.
Więcej informacji na temat nowego harmonogramu odbioru można uzyskać na stronie www.sochaczew.pl, w zakładce „Śmieci po nowemu”.
Jerzy Szostak
Fot. Jerzy Szostak