Strona główna Motoryzacja Na czym polega woskowanie samochodu?

Na czym polega woskowanie samochodu?

1727
0
PODZIEL SIĘ
Woskowanie zabezpiecza samochód przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Tego typu zabieg pozwala także na znaczne poprawienie wyglądu lakieru. Wosk oraz inne kosmetyki samochodowe są w stanie wypełnić wiele niedoskonałości powłoki lakierniczej. Nadają jej wspaniały połysk i gładkość. Ponadto polepszają jej właściwości hydrofobowe.
Co zrobić przed woskowaniem?
Przez zabiegiem woskowania należy dokładnie umyć samochód. Prawdziwe Car Spa wymaga użycia odpowiednich kosmetyków samochodowych. Do mycia aut wykorzystuje się specjalne szampony i preparaty pozwalające usuwać szczególnie trudne zanieczyszczenia. Niekiedy zaleca się skorzystanie z glinki czyszczącej. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł – trzeba zachować dużą ostrożność, żeby do glinki nie dostały się żadne zanieczyszczenia (wszelkie zabrudzenia w glince mogą być powodem powstania nowych zarysowań).
Pamiętaj o wysuszeniu!
Przed woskowaniem konieczne jest także dokładne wysuszenie karoserii. Najlepszy do tego celu jest ręcznik z mikrofibry. Warto również delikatnie wypolerować auto. W profesjonalnych warsztatach specjaliści do polerki używają maszyn wyposażonych w tarcze obrotowe. Oczywiście polerowanie wymaga skorzystania ze specjalnych past.
Czym jest Cleaner?
Po umyciu, wysuszeniu, wyglinkowaniu i wypolerowaniu auta kolejnym etapem Car detailingu jest użycie tzw. „Cleanera”. Produkt ten pozwala na usunięcie pozostałości po starym woskowaniu. Ponadto zlikwiduje także zanieczyszczenia, których nie udało się zlikwidować podczas standardowego mycia.
Lampka świetlna
Po użyciu Cleanera warto skorzystać z lampki o szerokim i mocnym promieniu świetlnym. Dzięki niej uda się dostrzec wszelkie niedoskonałości na lakierze. Warsztaty Car detailingu posiadają w swoim asortymencie specjalne latarki, które są w stanie ujawnić nawet najmniejsze ryski. Jeśli zauważysz jakieś drobne uszkodzenia, możesz pokryć je specjalnie skomponowanymi kosmetykami samochodowymi, które są w stanie skutecznie pozbywać się powierzchniowych rys oraz utlenień.
 Regeneratory
Zdarza się, że lakier po pewnym czasie staje się bardziej matowy i szorstki. Można sobie z tym poradzić stosując tzw. regeneratory. Dopasowuje się je w zależności od konkretnej powłoki – może być metaliczna, akrylowa (tradycyjna) oraz perłowa. Każde użycie regeneratora sprawia, że powierzchnia staje się matowa poprzez woskowanie. Zwiększenie głębi połysku można uzyskać poprzez użycie politury (godne polecenia są m.in. „Meguiar’s deep Crystal Polish” oraz „Mothers California Gold Sealer and Glaze”).
 Jak często powtarzać zabiegi woskowania?
Specjaliści od Car Spa uznają, że pełne woskowanie samochodu powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Bez pilnowania tego procesu nie uda się zachować ładnej karoserii. Lakier dosyć szybko traci blask, dlatego skuteczna ochrona jest konieczna. Najlepiej woskować samochód w mocnym słońcu, w upalne dni. Dzięki temu użyte kosmetyki samochodowe mogą się dobrze wchłonąć i szybko wyschnąć. Najbardziej optymalną temperaturą powietrza jest ta od 20 do 25 stopni Celsjusza. Preparat rozprowadzaj jak najcieniej. Tylko w ten sposób uda ci się uniknąć pozostawienia smug.
Pamiętaj, by preparaty rozcierać ruchem kolistym. Używaj małych ilości. Wosk należy nakładać zaczynając od górnych elementów karoserii, a kończąc na dolnych. Woskowanie jest dosyć czasochłonne i męczące. Najlepiej wykonywać je w weekendy i poprosić przyjaciela o pomoc. Razem szybciej wypolerujecie samochód i nałożycie preparaty.
 Instrukcja – konieczne ją przeczytaj!
Zasady odpowiedniego Car spa wymagają, żeby przed skorzystaniem z jakiegokolwiek kosmetyku samochodowego dokładnie przeczytać instrukcję. Karoseria może być pokryta różnego rodzaju lakierami, które mają swoje specyficzne potrzeby i wymagania. Żeby uzyskać ładny połysk i głęboki kolor musisz stosować się do wszystkich wskazówek. Sposób nakładania może zależeć od tego, czy masz do czynienia z formą stałą produktu, płynem, pastą, olejkiem, mleczkiem, itd. Nie zapominaj o użyciu powłoki uszczelniającej!

mototraget