Strona główna Teresin Maksymila wraca do Teresina

Maksymila wraca do Teresina

1169
0
PODZIEL SIĘ
Po raz drugi gmina Teresin będzie gospodarzem Maksymili. Piąta edycja  Międzynarodowego Biegu Ulicznego odbędzie się w sobotę 17 czerwca br. Trwają zapisy.
Bieg na dystansie 10 mil franciszkańskich czyli 16.670m stał się cykliczną imprezą upamiętniającą postać św. Maksymiliana Kolbego. Jego pierwsza edycja rozegrany na ulicach gminy Teresin skupił na starcie wiele gwiazd maratońskich tras. Bieg na dystansie 10 mil franciszkańskich wygrał wówczas Kenijczyk Henry Kemboi, a jako drugi do mety na stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji dobiegł Polak etiopskiego pochodzenia – Yared Shegumo, który potem reprezentował nasz kraj podczas IO w Rio de Janeiro. Kogo zobaczymy na starcie czwartej edycji przekonamy się już za miesiąc.

Celem Maksymili jest nie tylko upamiętnienie postaci św. Maksymiliana, ale też promocja Gminy Teresin oraz gmin związanych z życiem świętego Maksymiliana, promocja sanktuarium w Niepokalanowie oraz upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu i promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
Start nastąpi obok Bazyliki Mniejszej w Niepokalanowie punktualnie o godz. 11:00. Tegoroczna trasa biegu głównego będzie przebiegać ulicami Gminy Teresin w miejscowościach: Teresin, Elżbietów, Szymanów, Teresin Gaj. Trasa przebiega ulicami asfaltowymi, kostką brukową drogami leśnymi. Minię mety zawodnicy przekroczą na stadionie lekkoatletycznym Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Alei XX-lecia.
Długość trasy nawiązuje do numeru jaki św. Maksymilian miał w obozie koncentracyjnym w Kl Auschwitz tj. 16670. Gospodarzami biegu są gminy należące do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana. Przypomnijmy, impreza miała swój debiut w w 2013 w Teresinie, dokąd wraca teraz po czterech latach. W międzyczasie gospodarzem Maksymili były kolejno – Zduńska Wola (2014), Pabianice (2015) oraz Oświęcim (2016). Bardzo dobra organizacja, znakomite nagrody dla zwycięzców i wspaniała atmosfera, która towarzyszy każdej edycji biegu sprawiają, że zainteresowanie imprezą z roku na rok jest coraz większe.
Co do nagród, warto podkreślić, iż za zajęcie miejsca I-VI w kategorii kobiet i mężczyzn czekają medale i nagrody pieniężne ufundowane przez wójta gminy Teresin. Bieg główny Maksymili to nie jedyna atrakcja dla uczestników, bo tego dnia odbędą się również biegi dla dzieci i młodzieży: w kategorii szkół podstawowych klasy I-III na dystansie 500 m, klasy IV-VI na dystansie 800 m i szkół gimnazjalnych na dystansie 1200 m. Jak informuję organizatorzy, każdy z uczestników biegu głównego oraz biegów dziecięcych i młodzieżowych otrzyma pamiątkowy medal oraz koszulkę. – Zapraszamy do startu w Maksymili jak również do aktywnego kibicowania na trasie. Warto 17 czerwca być z nami – mówi wójt Marek Olechowski. Każdego dnia wydłuża się lista chętnych do rywalizacji. Zgłoszenie przyjmowane są poprzez portal internetowy domtel-sport.pl w zakładce „zgloszenia_masowe”. Tam też dostępny jest regulamin imprezy. Link do listy zgłoszeniowej można też pobrać ze strony teresin.pl. Z kolei zgłoszenia do biegów dziecięcych i młodzieżowych przyjmowane będą w biurze
zawodów w dniu startu w godzinach 8.00-9.30. Bieg odbywa się pod patronatem Wójta Gminy Teresin, Przewodniczącego Związku Gmin Kolbiańskich oraz Gwardiana Niepokalanowa.
Marcin Odolczyk