Strona główna Chodaków Latem rozkopią ulicę Chodakowską

Latem rozkopią ulicę Chodakowską

1580
0
PODZIEL SIĘ
Roczne starania miejskiego samorządu o przebudowę ulicy Chodakowskiej zakończyły się sukcesem. W ubiegłym tygodniu Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Mazowieckiego zdecydowała o przekazaniu 2,5 miliona złotych na remont drogi wojewódzkiej nr 705 – na odcinku od ulicy Wyszogrodzkiej do ulicy Chopina – czyli ulicy Chodakowskiej.
Przypomnijmy, że w kwietniu ubiegłego roku radni, na prośbę burmistrza Piotra Osieckiego, przekazali środki z budżetu miasta na wykonanie projektu przebudowy ulicy Chodakowskiej. Był to efekt rozmów władz miasta z szefostwem Mazowieckiego Zarządów Dróg Wojewódzkich oraz przedstawicielami Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Podczas rozmów uzgodniono, że gdy tylko w budżecie Mazowsza pojawią się wolne środki odzyskane przez samorząd województwa z bezprawnie zawyżonego „janosikowego”, to MZDW przystąpi do remontu zniszczonych ulic na terenie Sochaczewa, które są w jego zarządzie. Według dokonanych wtedy ustaleń MZDW zobowiązał się do wyremontowania zniszczonej ulicy Chopina – od ronda do przejazdu kolejowego w Kistkach, ulicy 15 Sierpnia – od obwodnicy do skrzyżowania z Boryszewską oraz Chodakowskiej na całej jej długości.
Uzgodniono przy tym, że inwestycje zostaną wykonane na koszt MZDW, a na samorządzie Sochaczewa będzie spoczywał obowiązek wykonania całej dokumentacji technicznej zaplanowanych inwestycji. Gdy tylko miejscy radni zgodzili się na zawarcie takiego porozumienia, w maju ubiegłego roku burmistrz ogłosił przetarg na wykonanie potrzebnej dokumentacji. Na pierwszy ogień poszła ta dotycząca modernizacji Chodakowskiej. Przy okazji miasto przeznaczyło także środki na przebudowę oświetlenia w tej ulicy.
Potem zapadła cisza. Jeszcze kilka tygodni temu pytana przez nas Monika Burdon, rzecznik prasowy MZDW, nie była wstanie powiedzieć, czy przebudowa Chodakowskiej dojdzie do skutku w tym roku. Jak zaznaczyła, wszystko zależy do decyzji radnych Sejmiku, którzy będą rozdzielać środki zaoszczędzone na innych inwestycjach. A to nastąpiło 23 maja.
– Na wniosek Komisji Budżetu i Finansów, Sejmik Województwa Mazowieckiego rozdysponował środki, jakie pojawiły się w budżecie. Z siedmiu milionów aż 2,5 miliona przesunięto na remont drogi wojewódzkiej nr 705, czyli ulicy Chodakowskiej w Sochaczewie, na całej jej długości – mówi Adam Orliński, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Mazowieckiego wspomnianej komisji budżetowej sejmiku. Jak dodał, w ciągu kilku dni MZDW rozpocznie przygotowania do ogłoszenia przetargu. A wykonawcę inwestycji powinniśmy poznać na przełomie czerwca i lipca. Co oznacza, że prace powinny rozpocząć się w wakacje. A do jesieni Chodakowska będzie już przebudowana.
Zadowolenia z decyzji mazowieckich radnych nie kryje Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. – Remont Chodakowskiej to kolejny duży sukces nas wszystkich. Droga jest wojewódzka, ale przecież leży w mieście. Cieszę się, że znów dzięki dobrej współpracy z samorządem wojewódzkim skorzystają mieszkańcy. Przypomnę, że na wtorkową sesję Rady Miasta skierowałem wniosek o zgodę na przeznaczenie pieniędzy na dokumentację budowy chodników przy Wyszogrodzkiej i Chopina. Inwestycja przy Chodakowskiej też zaczęła się od takiego ruchu miasta – stwierdza Piotr Osiecki.
Przypomnijmy, że projekt przebudowy ulicy Chodakowskiej zakłada wymianę jezdni wraz z podbudową, przebudowę skrzyżowań z ulicami Pocztową i Włókienniczą. Pojawią się nowe zatoki autobusowe. Przebudowane zostaną także istniejące wzdłuż ulicy chodniki i wybudowana będzie ścieżka rowerowa. Sama Chodakowska zostanie zwężona i po remoncie jej jezdnia będzie miała 7 metrów szerokości. Z tym, że ulica zostanie poszerzona przed rondem Jana Pawła II. Przy okazji modernizacji wybudowane zostaną odgałęzienia kanalizacji deszczowej w kierunku ulicy Pocztowej i Włókienniczej, gdzie w najbliższych latach planowana jest budowa burzowca. Na Chodakowskiej pojawią się również nowe, energooszczędne lampy.
Teraz, gdy wiemy już, że Chodakowska zostanie wyremontowana, zaczynamy zabiegać o kolejne pieniądze na remont ulicy Chopina, od ronda Jana Pawła II do torów kolejki wąskotorowej. Ta inwestycja zgodnie z zapowiedziami ma być przeprowadzona w 2018 roku – dodaje Adam Orliński.
Jerzy Szostak/ UM Sochaczew
Fot.: Janusz Szostak