Strona główna Mazowsze Kajakowcy z Sochaczewa wśród flisaków

Kajakowcy z Sochaczewa wśród flisaków

1843
0
PODZIEL SIĘ
Maryla i Mariusz Bajurscy Rejs Galarem Solnym
Maryla Markowska-Bajurska  oraz Mariusz Bajurski członkowie Stowarzyszenia Kajakowcy Sochaczewa uczestniczyli 13 maja  w VI Flis Festiwalu Na Urzeczu, odbywającym się nad Wisłą w miejscowości Gassy (woj.mazowieckie).
Flis Festiwal odbywa się co rocznie w maju w małej nadwiślańskiej podkonstancińskiej miejscowości Gassy na rzece Wisła. Ideą festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski. Celem festiwalu jest promowanie zachowanych po dziś dzień elementów autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjnego flisu rzecznego , zanikających zawodów wiślanych , strojów przyśpiewek itp.
Maryla Markowska-Bajurska oraz Robert Jankowski prezes
Oto jak to wydarzenie opisują Maryla i Mariusz: – Po przyjechaniu na miejsce w zatoce wiślanej ujrzeliśmy zacumowane  ,,Pychówki” , ,,Baty” , ,,Galary” , ,,Szkuty” i inne flisackie łodzie wiślane. Był to niesamowity widok . To tak jakbyśmy przenieśli się do całkiem  innej epoki.
Prezentacja oficjalnego loga na fladze
 Ciekawostką tegorocznego zlotu był Dubas, zrekonstruowany flisacki statek rzeczny, który  odbywał swój pierwszy dziewiczy rejs. Wśród tych wszystkich łodzi flisackich byli zaprzyjaźnieni z nami nie tylko flisacy ale członkowie Klubu Wodnego Kon-Tiki z Pińczowa, którzy tworzyli załogę Krakowskiego Galara Solnego . Po części oficjalnej gdzie wszystkich przywitał burmistrz  Gminy Konstancin-Jeziorna, a   miejscowy ksiądz proboszcz dokonał poświecenia łodzi flisackich. Była również na Wiśle uroczysta parada wszystkich przybyłych łodzi flisackich, w której braliśmy udział ,,zasilając” załogę zaprzyjaźnionego Krakowskiego Galara Solnego.
Na pierwszym planie zrekonstruowana łódź DUBAS w swym dziewiczym rejsie, w głębi GALAR SOLNY
 Całemu zlotowi towarzyszyły również imprezy kulturalne w tym min. występ zespołu muzycznego Hamba Duo. Podczas tego zlotu tradycyjnych łodzi wiślanych spotkaliśmy nie tylko naszych przyjaciół, ale również ludzi-pasjonatów, którzy pływają na ,,drewnie” i zwą siebie flisakami.
Maryla Markowska-Bajurska 
Mariusz Bajurski