Strona główna Edukacja Gra miejska na jubileusz szkoły

Gra miejska na jubileusz szkoły

1372
0
PODZIEL SIĘ

Harcerze, zuchy i wolontariat z Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie oraz grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Soch

 

zorganizowania Jubileuszowej Gry Miejskiej okazał się strzałem w dziesiątkę. Głównym celem zabawy było zapoznanie się z historią naszej szkoły oraz zwiedzenie ciekawych i zabytkowych miejsc naszego miasta.

Sześć patroli, złożonych z uczniów ZSS Erminów, wyruszyło z mapką w rękach, aby odnaleźć zaznaczone miejsca. Na każdym punkcie czekali na nich wolontariusze z zaprzyjaźnionej szkoły „Ogrodnika”, którzy przekazywali informacje o danym punkcie i zapoznawali z zadaniami do wykonania.

Trasę gry wyznaczały ważne punkty związane z historią szkolnictwa specjalnego oraz z historią i kulturą Sochaczewa.

Start nastąpił w parku im. Garbolewskich, miejscu rekreacyjnym, ale i historycznym. Następnym punktem był budynek dawnej szkoły przy ul. Ziemowita. Potem patrole udały się do Gimnazjum nr 1 przy ulicy H. Sawickiej. Tam, w latach 1961-63, na terenie obecnej wtedy Szkoły Podstawowej nr 1, powstały pierwsze klasy specjalne. Następnie ruszyliśmy w kierunku hufca ZHP pod pomnik upamiętniający Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta Rzeczpospolitej na Uchodźstwie. Kolejne miejsce naszej wędrówki to cmentarz przy ulicy Traugutta. Spoczywają na nim także dawni pracownicy i nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie zapalili znicze na grobach nauczycielek związanych z naszą szkołą: pani Sławomiry Noryśkiewicz i pani Wandy Kozłowskiej.

Potem znaleźliśmy się u podnóża ruin dawnego zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. To zabytkowe miejsce, stanowiące wizytówkę Sochaczewa, świadczy o bardzo długiej i bogatej historii naszego miasta. Zadaniem do wykonania na zamkowej górze było odszukanie zaznaczonego na mapce skarbu – złotych dukatów.

W drodze powrotnej z zamku nastąpił dla naszych uczestników sprawdzian empatii i życzliwości dla innych. Szukając następnego miejsca zaznaczonego na mapce, musieli bacznie się rozglądać, aby nie przeoczyć okazji do pomagania innym w potrzebie. Wszystkie patrole wywiązały się z tego zadania znakomicie. Dostrzegły osoby, które potrzebowały pomocy i udzieliły im jej. Tu pragniemy wyrazić słowa uznania dla pomysłowych scenek, przygotowanych przez wolontariuszy.

Przechodząc koło hurtowni „Jutex” przy ulicy Warszawskiej, dowiedzieliśmy się, że to miejsce także ściśle związane jest z historią szkolnictwa specjalnego. W 1968 roku Szkoła Specjalna otrzymała budynek właśnie przy ulicy Warszawskiej.

Ostatnim punktem naszej miejskiej przygody było Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Bardzo ciekawie o niezwykłych zbiorach muzeum opowiadał nam przewodnik.

Na pewno długo będziemy wspominać ten niezwykły dzień, tym niezwyklejszy, że w naszej zabawie towarzyszyli nam wspaniali wolontariusze z ZSR CKU pod opieką pań – Ewy Trzcińskiej i Agnieszki Kowalczyk. Bardzo im dziękujemy i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać. Serdecznie dziękujemy za gotowość do współpracy i życzliwe przyjęcie dyrektorowi Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Pawłowi Rozdżestwieńskiemu, a także Jakubowi Wojewodzie i przewodnikowi Mariuszowi Samborskiemu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i realizacji Jubileuszowej Gry Miejskiej. Dziękujemy uczestnikom za udział w tej niecodziennej przygodzie i wspólną wędrówkę tropami naszej historii.

Zespół Szkół Specjalnych

w Erminowie