Strona główna Chodaków Fontanna powróci do parku w Chodakowie

Fontanna powróci do parku w Chodakowie

1908
0
PODZIEL SIĘ

W przyszłym tygodniu, dokładnie 17 maja, powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie Urzędu Miejskiego dokona rewitalizacji parku przy ulicy Chopina w Chodakowie. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na realizację inwestycji do końca października tego roku.

Rewitalizacja parku przy ulicy Chopina jest pierwszym etapem projektu dotyczącego zagospodarowania terenów znajdujących się na obszarze pomiędzy Utratą, ulicą Młynarską, Chopina i Parkową.

 To właśnie w tym miejscu mają powstać tereny rekreacyjne dla mieszkańców Chodakowa. O ich utworzenie od lat postulowała nasza redakcja. Jednak poprzednie władze miasta nie były tym zainteresowane. Dopiero zmiana na stanowisku burmistrza Sochaczewa popchnęła sprawę do przodu. To właśnie na zlecenie obecnych władz miasta firma Heinle, Wischer und Partner Architekci opracowała nie tylko koncepcję zagospodarowania samych terenów nad Utratą, ale również zabytkowego parku znajdującego się pomiędzy ulicą Grunwaldzką a Chopina. I właśnie on zostanie w pierwszej kolejności poddany rewitalizacji. Dopiero potem, nie tylko ze względu na konieczność pozyskania funduszy zewnętrznych, ale również otrzymania niezbędnych pozwoleń, w tym od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, miasto przystąpi do inwestycji nad Utratą.

Jednak pierwszy etap inwestycji i tak zmieni nie do poznania centrum Chodakowa. Prace obejmą ponad hektar terenu byłego dworskiego parku z wyłączeniem dworu, który nie jest własnością miasta.

W ramach inwestycji planowana jest przebudowa ulicy Hotelowej, gdzie zostaną wybudowane miejsca postojowe. Do tego dojdzie ścieżka rowerowa, która zostania połączona z tą istniejącą w Pasażu Duplickiego. Przy okazji zostaną również wymienione chodniki wzdłuż samej Hotelowej oraz przy ulicy Chopina, od strony parku.

Przebudowie ulegną również znajdujące się na jego terenie alejki. Obecna nawierzchnia zostanie zastąpiona mieszanką żwiru i specjalnej żywicy, co stworzy nawierzchnię odporną na zniszczenia, ale i przepuszczającą wodę. Same alejki mają być w kolorze jasno-beżowym. Wzdłuż parkowych alejek pojawią się nowe ławki, w sumie ma być ich 30. Do tego dojdą kosze na śmieci oraz pięć stojaków na rowery. Park wzbogaci się także o nowe nasadzenia. Przewidziana jest również pielęgnacja 180 zabytkowych drzew.

Zmiany czeka także znajdujące się w parku oświetlenie, które będzie opierało się na nowoczesnych, energooszczędnych oprawach. Wymienione zostaną także cztery latarnie przy Hotelowej, a w ich miejsce zamontowanych zostanie osiem punktów świetlnych, które oświetlą zarówno samą ulicę, jak i ścieżkę rowerową.

I na koniec to, co starsi mieszkańcy Chodakowa wspominają z sentymentem. W ramach rewitalizacji parku przewidziana jest odbudowa istniejącej tam fontanny. Choć w tym przypadku można mówić o budowie nowej. Będzie ona swoim kształtem i wyglądem nawiązywała do tej istniejącej obecnie na Placu Kościuszki. Jej powierzchnia ma mieć około 30 metrów kwadratowych i ma składać się z sześciu dysz. To właśnie z nich będą wystrzeliwały strumienie wody na wysokość od 2 do 5 metrów. Fontanna została zaprojektowania tak, że będzie można dowolnie ustawiać wysokość strumienia wody i dostosowywać oświetlenie, tworząc spektakl światła i wody. Będzie można oglądać go z ławek ustawionych na placu, pośrodku którego znajdzie się wodotrysk.

Jak wynika z naszych informacji, pierwszy etap prac związanych z zagospodarowaniem tzw. starego Chodakowa będzie prowadzony ze środków pochodzących z budżetu miasta. Co prawda miejski samorząd złożył wniosek o przyznanie dotacji na rewitalizację parku, i mimo że uzyskał on pozytywną opinię ekspertów, to dziwnym zbiegiem okoliczności zabrakło na niego pieniędzy.

Czyżby doszło do powtórki sytuacji z zamkiem. Wtedy również komisja konkursowa była zachwycona projektem, ale miasto nie otrzymało środków. Powód był prozaicznie prosty – zawiść. Niektórym pracownikom Urzędu Marszałkowskiego nie podobało się, że projekt dla „pipidówka”, jakim według nich jest Sochaczew, został przygotowany przez jedno z najlepszych biur architektonicznych na świecie – Ove Arup & Partners International Limited, które zaprojektowało m.in. budynek opery w Sydney, uważany z arcydzieło architektury. Dodajmy, że firma Heinle, Wischer und Partner Architekci to jedno z najlepszych biur architektonicznych w Europie. Zaprojektowało ono m.in. Sekretariat Generalny Parlamentu Europejskiego w Luxemburgu oraz wioskę olimpijską w Monachium.
Jerzy Szostak
Fot.: UM Sochaczew