Strona główna Kultura Egzotyczna podróż z Anną Jaklewicz

Egzotyczna podróż z Anną Jaklewicz

1151
0
PODZIEL SIĘ
W orientalną podróż zabrała mieszkańców Sochaczewa Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i antropolog. Spotkanie odbyło się w sobotę, 20 maja, w Yogaroom przy ulicy Żeromskiego. Podczas spotkania pisarka promowała swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”.
Podczas swojej prawie dwuletniej, samotnej podróży brała udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach zaślubin czy pogrzebowych. Mieszkała w z tubylcami w głębi dżungli, oraz Cyganami morskimi w domach na palach. Okiem naukowca, bez oceniania, starała się zrozumieć ich świat, nie wydając osądów.
– Azja w 99 procentach przypadków to loty do raju w taniej cenie. Mnie to mierziło ponieważ sama prowadzę wycieczki rzadko bo rzadko, ale jednak. Uważam, że jeśli będziemy mówić o tych krajach azjatyckich jak o raju pod palemką, to po przyjeździe niestety podróżni się rozczarowują, Jest to rejon świata, który ma swoje ciemne strony, swoje problemy np. śmieci jest to problem z którym trudzi się cała Azja. Kawałek raju, który chyba właśnie najczęściej sobie wyobrażamy, gdy myślimy o Indonezji – to Bali. Wyspa z bardzo wieloma problemami dla mnie ciekawa, bo można zobaczyć tam specyficzną odmianę hinduizmu świątynie położone na skale. Jeżeli ktoś szuka najpiękniejszych plaż w Indonezji, to zupełnie nie tam. Tam problem zaśmiecenia jest bardzo mocno widoczny, ja w swojej książce poświęcam temu trochę miejsca i przytaczam statystyki, dane które mi się udało znaleźć z 2013 roku, kiedy codziennie z tych głównych plaż z zbierano 20 ton odpadów. – relacjonowała podróżniczka.
Książka opisuje rejony, których nie znajdzie się na szlaku turystycznym. Autorka zbliżyła się do miejscowej kultury, obyczajów do codziennego życia. Potwierdziła, że nie ma lepszych czy gorszych cywilizacji, są po prostu różne.
Joanna Smacka