Strona główna Edukacja Czy nauczyciele będą pracować w wakacje?

Czy nauczyciele będą pracować w wakacje?

1489
0
PODZIEL SIĘ
 Dyrektorzy szkół podstawowych na terenie gminy Sochaczew są pełni obaw, jeśli chodzi o realizację reformy. Prawie wszyscy uważają, że została zbyt pośpiesznie i mało starannie przygotowana.
Czekają nas wyjątkowo pracowite wakacje. Do nowego roku szkolnego pozostały tylko trzy miesiące i nadal jest bardzo wiele niewiadomych. Nadal programy szkolne są nie do końca wypracowane. Najgorszym jest to, że kalkulacje finansowe rozjeżdżają się z potrzebami. Nie jesteśmy przeciwni reformie jako pedagodzy, ale boimy się, że na dobrą jej realizację może zabraknąć funduszy – zaznacza Katarzyna Mechecka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Feliksowie.
Inni dyrektorzy skłaniają się do tego, że zmiany tak gruntowne powinny być realizowane spokojniej i bez wywracania całości programów, gdyż obecna sytuacja nie będzie sprzyjać uporządkowaniu oświaty. Tego obawiają się rodzice.
W najbliższych dniach spotkamy się z rodzicami, aby wytłumaczyć im proponowane w reformie zmiany. Rodziców najbardziej przerażają koszty zmian, nowe programy nauczania i nadal brak podręczników. Nauczycieli zaś to, że nie ma szczegółowych wytycznych programowych – dodaje dyrektor SP w Feliksowie.
Wszystko idzie swoim trybem, sukcesywnie do przodu. Na pewno będzie więcej pracy dla szkół w okresie wakacji niż w minionych latach, ale jestem dobrej myśli, że damy sobie radę. Zresztą jak zawsze. Najważniejsze, że żadna szkoła nie poszła do likwidacji, a kadra  nauczycielska w gminie w stu procentach ma zatrudnienie – dodaje Bogusława Cieślak, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w gminie Sochaczew.
Dyrektorzy szkół podstawowych w Feliksowie, Mokasie, Kątach jednak potwierdzają, że wraz z pojawieniem się dodatkowych klas siódmych, czas nauki wydłuży się. Niewykluczone, że starsze dzieci będą kończyć zajęcia o godzinę, dwie później niż w tym roku szkolnym.
BN