Strona główna Sochaczew miasto Cmentarz zarobi na wynajmie

Cmentarz zarobi na wynajmie

1218
0
PODZIEL SIĘ
Prawdopodobnie na początku czerwca poznamy najemcę budynku administracyjno- gospodarczego znajdującego się na cmentarzu komunalnym. Jak poinformował nas Paweł Krasucki – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sochaczewie, 30 maja odbędzie się ustny, nieograniczony przetarg na najmem budynku.
Łączna powierzchnia budynku wraz z terenem przyległym – obejmującym: schody, dojścia i podjazdy do budynku, plac przed wjazdem do garaży oraz teren zielony – to 1105,18 metrów kwadratowych. Jak zaznacza dyrektor, najemca będzie mógł w nim prowadzić wyłącznie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pogrzebowych.
Dyrektor dodaje jednocześnie, że ewentualne wydzierżawienie budynku administracyjnego nie oznacza, że miejski samorząd przestaje być zarządcą cmentarza.
 – Nic takiego nie ma i nie będzie miało miejsca. Decyzją radnych cmentarz wszedł w skład ZGK, i to Zakład jest obecnie jego zarządcą – wyjaśnia dyrektor.
Wydzierżawienie budynku nie będzie miało także wpływu na dostępność do kaplicy, a w szczególności na odprawiane tam niedzielne Msze św. Tu także nic się nie zmieni. Tym bardziej, że dostępność do kaplicy zagwarantowano w przyjętym w styczniu przez radnych regulaminie cmentarza. Dodajmy, że radni określili także wysokość opłat za wynajęcie kaplicy na uroczystości pogrzebowe. A to oznacza, że dzierżawca nie będzie mógł zmienić tych stawek. Podobnie będzie z funkcjonującą w budynku chłodnią. Ta także ma być wynajmowana przez dzierżawcę wszystkim zainteresowanym firmom pogrzebowym po przyjętych przez radnych zasadach. Zatem nowy zarządca budynku nie będzie mógł podnosić stawek określonych przez radnych. Jeżeli będzie chciał to zrobić, to będzie musiał wybudować sobie nową chłodnię. Ale to, ze względu na koszty wydaje się mało realne. Tym bardziej, że najemca będzie musiał utrzymać budynek w dobrym stanie technicznym, czyli dokonać jego remontu. A to wiąże się z kosztami, dlatego budynek zostanie wydzierżawiony na czas nieokreślony.
To z kolei oznacza znaczny, coroczny zastrzyk gotówki do kasy cmentarza, z którą obecnie nie jest najlepiej. Wszystko z powodu zaległości z opłatami, jakie powinny wnosić osoby, których najbliżsi spoczywają na nekropolii. Zaległości wynoszą obecnie ponad ćwierć miliona złotych. Dzięki dzierżawie, ZGK uzyska dodatkowe środki, które będzie mógł przeznaczyć na tak potrzebne inwestycje na nekropolii. Do tych należy chociażby utwardzenie alejek pomiędzy grobami, o co od lat postulują osoby odwiedzające cmentarz. Tylko na tę inwestycję potrzeba kilkaset tysięcy złotych. I wszystko wskazuje na to, że te pieniądze już wkrótce się znajdą. Według naszych wyliczeń, przyjmując tylko tzw. wywoławczą stawkę czynszu, Zakład dzięki wynajęciu nieużytkowanego praktycznie budynku co miesiąc wzbogaci się o prawie 18 tysięcy złotych.
Jerzy Szostak