Strona główna Kultura Cenny dar dla muzeum

Cenny dar dla muzeum

1264
0
PODZIEL SIĘ
W ubiegłym tygodniu dzięki mł. insp. Michałowi Safjańskiemu, komendantowi policji w Sochaczewie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wzbogaciło się o unikalny eksponat. Jest nim stacja odbiorcza radiostacji polowej N2, która była na wyposażeniu Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku.
Jak powiedział nam Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum, podarowana przez komendanta stacja odbiorcza jest unikatem, ponieważ do naszej pory zachowały się nieliczne egzemplarze urządzenia. Odbiornik jest także w bardzo dobrym stanie. A ten, który trafił do muzeum, został przekazany Michałowi Safjańskiemu przez jednego z mieszkańców gminy Rybno. I prawdopodobnie należał do jednego z oddziałów Armii Poznań, walczących podczas bitwy nad Bzurą w okolicach Rybna.
 – Sądzimy, że po numerze seryjnym będziemy mogli ustalić jednostkę, na wyposażeniu której był przekazany nam przez komendanta odbiornik – powiedział nam dyrektor muzeum.
Radiostacja N2 uważana była za jedną z najlepszych tego typu konstrukcji na świecie. O jej klasie może świadczyć chociażby to, że po zajęciu Warszawy przez Niemców w 1939 roku produkcja N2, w której wymieniono jedynie napisy polskie na niemieckie, została natychmiast wznowiona przez władze okupacyjne na potrzeby armii niemieckiej.
Prace nad N2 rozpoczęto w latach 1932-33 w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych (PZTiR) w Warszawie. Samą produkcję rozpoczęto w 1935 roku a do 1 września 1939 r. wyprodukowano około 1650 sztuk urządzenia, z których tylko nieliczne egzemplarze przetrwały do dnia dzisiejszego. Natomiast produkcję niemiecką ocenia się na dziesiątki tysięcy sztuk.
Odbiornik N2 oraz znajdującą się w muzeum radiostację RKD, która również była na wyposażeniu polskiego wojska w okresie międzywojennym, będziemy mogli obejrzeć podczas Nocy Muzeum. A ta odbędzie się 20 maja.
dot
Fot.: Jerzy Szostak