Strona główna Chodaków BĘDZIE CHODNIK OD CHODAKOWA DO PLECEWIC

BĘDZIE CHODNIK OD CHODAKOWA DO PLECEWIC

1123
0
PODZIEL SIĘ
Na najbliższą sesję Rady Miejskiej trafi projekt uchwały dotyczący wsparcia finansowego samorządu Mazowsza w budowie brakującego fragmentu chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej. Zostanie on ułożony od skrzyżowania z ulicą Powstańców Warszawy do granic miasta. Dodatkowo z tej samej puli środków miejski samorząd wykona projekt przebudowy chodnika przy ulicy Chopina, wzdłuż chodakowskiego parku.
To, o co zabiegali mieszkańcy posesji położonych wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej, stało się faktem. Na wniosek Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa, radni zdecydują, czy miasto wspomoże Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w budowie brakującego fragmentu chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej.
Przypomnijmy, że w 2016 roku MZDW przebudował fragment ulicy, którego jest zarządcą. Przy okazji wymieniono także chodnik na odcinku od ronda do ulicy Powstańców Warszawy. Na dalszą jego część zabrakło jednak pieniędzy. Tymczasem, przy dużym natężeniu ruchu, osoby idące poboczem ulicy są narażone na potrącenie przez jadące nią samochody. I dlatego władze miasta zdecydowały się na wsparcie finansowe budowy brakującego odcinka chodnika.
To bardzo dobra wiadomość, że nasza wspólna inicjatywa budowy chodnika zmierza we właściwym kierunku. Wraz z mieszkańcami Wyszogrodzkiej i przyległych ulic cieszymy się, że władze miasta finansowo wspierają naszą inicjatywę, choć wcale tego robić nie musiały. To ważne wydarzenie, bo wspólnymi siłami dokonujemy czegoś, na co czekaliśmy od wielu lat. Tak więc, warto wspólnie pracować nad czymś, co wszystkim będzie służyło przez kolejne dekady – mówi Jakub Brzeziński, jeden z inicjatorów akcji zbierania podpisów pod budową chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej.
Szybka reakcja
Przypomnijmy, że cała sprawa zaczęła się w 2016 roku, w momencie finalizowania budowy ronda i remontu fragmentu ulicy Wyszogrodzkiej. Mieszkańcy posesji położonych przy ulicy sądzili, że brakujący odcinek chodnika w kierunku osiedla przy ulicy Korczaka zostanie wybudowany przy okazji modernizacji ulicy. Jednak okazało się, że Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich nie otrzymał na ten cel środków. Tym samym jego budowa nie znalazła się w planie inwestycyjnym zarządcy drogi. Podobno argumentem przemawiającym przeciwko budowie bezpiecznego przejścia wzdłuż Wyszogrodzkiej był fakt, że ulica w tym miejscu ma szerokie pobocze i mieszkańcy mogą z niego bez problemu korzystać. Nikt nie pomyślał jednak, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest sucho. Natomiast, gdy pada deszcz lub leży śnieg, mieszkańcy, w tym dzieci uczęszczające do chodakowskich szkół, zmuszeni są do chodzenia po jezdni.
Zdesperowani mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa. Na jego reakcję nie musieli długo czekać. Już podczas pierwszego spotkania nie tylko poparł inicjatywę, ale zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiał z szefostwem MZDW. Interwencja burmistrza okazała się skuteczna. W przesłanym do niego piśmie szefostwo Mazowieckiego Zarządu Dróg poinformowało, że jeżeli miejski samorząd wspomoże finansowo inwestycję, to MZDW przystąpi do jej realizacji. Jak wynika z naszych informacji, umówiono się wówczas, że miasto pokryje koszty związane z wykonaniem dokumentacji technicznej, a Zarząd z własnych funduszy ją zrealizuje. I właśnie teraz przyszedł czas na realizację zawartej w ubiegłym roku umowy.
– Bardzo się cieszę, że w kolejnej sprawie, dzięki dobrej współpracy miasta z innym samorządem – tym razem wojewódzkim, jesteśmy na dobrej drodze, by rozwiązać problemy mieszkańców Sochaczewa. Od dawna powtarzam, że tylko dzięki takim porozumieniom będziemy mieli szansę nadrobić wieloletnie zapóźnienia inwestycyjne. W tej kadencji współpraca miasta zarówno z samorządem powiatowym, jak i wojewódzkim układa się wzorowo. Staramy się wspierać wszystkie inwestycje prowadzone na terenie Sochaczewa zarówno przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, jak Powiatowy Zarząd Dróg. O dokończenie chodnika przy Wyszogrodzkiej zwrócili się do mnie mieszkańcy. Ulica nie jest nasza, więc miasto nie może wykonać tej inwestycji, ale może wspomóc jej właściciela czyli marszałka województwa. Dlatego proszę Radę Miasta o zgodę na przekazanie pieniędzy na dokumentację do tego przedsięwzięcia. Miasto wykona projekt, a potem przekaże go władzom województwa. Podobnie będzie w przypadku chodnika przy ul. Chopina. Potem wszystko będzie już w rękach MZDW. Wierzę, że dzięki naszemu wsparciu, obie inwestycje ruszą dość szybko. – mówi  Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
Szukanie porozumienia
Ale na tym nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców rejonu ulicy Wyszogrodzkiej. Jak wynika z naszych informacji, władze miasta zamierzają porozumieć się z samorządem gminy Sochaczew, co do realizacji wspólnej inwestycji. Chodzi o przebudowę ulicy Powstańców Warszawy, a dokładnie jej nieutwardzonego odcinka, którym można dojechać do ulicy Chopina. Jak już informowaliśmy, miasto chce w tym roku położyć nową nakładkę asfaltową na istniejącej, ale zniszczonej nawierzchni ulicy. Planowano również utwardzenie pozostałego jej odcinka. Dzięki czemu lekki ruch kołowy mógłby ominąć centrum Chodakowa. Ponieważ ulica pozwala na bezkolizyjny przejazd od Wyszogrodzkiej do drogi na Żelazową Wolę i dalej na Warszawę. Nic jednak z tego nie wyszło.
Ulica na tym odcinku jest zbyt wąska, aby układać na niej nakładkę asfaltową. Gdyż ma zaledwie 2,5 metra szerokości, a w niektórych miejscach jeszcze mniej. Natomiast właściciele przylegających do drogi gruntów, ze względu na wąską działkę, nie są skorzy do sprzedania jej części na poszerzenie ulicy. Natomiast po drugiej stronie jest już teren gminy. A to oznacza, że miasto nie może tam inwestować.
Mające się rozpocząć rozmowy pomiędzy miastem i gminą, jak nas nieoficjalnie poinformowano, mają dotyczyć budowy jednego pasa ulicy na terenie gruntów leżących w gminie. Niewykluczone, że oba samorządy dojdą do porozumienia. Tym bardziej, że na początku tego roku Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, w rozmowie z Expressem stwierdził, że już najwyższa pora, aby zacząć wspólnie myśleć o polepszeniu układu komunikacyjnego na styku miasto gmina.
Współpraca popłaca
O ile decyzja o wspólnej realizacji przebudowy ulicy Powstańców Warszawy jeszcze nie zapadła, to wiadomo już, że miasto porozumiało się z innymi samorządami, co do kolejnych inwestycji drogowych. Mają one poprawić stan ulic na terenie Sochaczewa.
Po wspólnej inwestycji, jaką jest trwająca obecnie przebudowa ulicy Trojanowskiej, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe porozumiały się w sprawie remontu ulic: Towarowej, Sienkiewicza i księcia Janusza. W tym przypadku miasto przeznaczyło już środki na wykonanie projektów technicznych inwestycji. Kolejne porozumienie ma dotyczyć wspólnej przebudowy należących do miasta ulic Licealnej i 15 Sierpnia – od skrzyżowania z Traugutta do obwodnicy. Decyzję o zawarciu umowy na realizację tej inwestycji przez miasto i powiat mają podjąć radni w czasie najbliższej sesji Rady Miejskiej.
Miasto porozumiało się także z MZDW nie tylko w sprawie budowy chodnika wzdłuż Wyszogrodzkiej. Wspólną inwestycją samorządu województwa mazowieckiego, któremu podlega MZDW, oraz miasta ma być przebudowa ulic Chodakowskiej oraz Chopina. W przypadku tej pierwszej jest już gotowy projekt przebudowy wykonany na koszt miasta. Z kolei Zarząd czeka na otrzymanie z budżetu Mazowsza obiecanych środków. I gdy tylko je otrzyma, rozpocznie się remont Chodakowskiej na całym jej odcinku. Z kolei modernizacja ulicy Chopina, od skrzyżowania z Chodakowską do przejazdu kolejowego w Kistkach, planowana jest w przyszłym roku.
Warto także wspomnieć o tym, że miasto sfinansuje projekt modernizacji ulicy 15 Sierpnia na odcinku od obwodnicy do skrzyżowania z Boryszewską. A sama przebudowa będzie wykonana na koszt MZDW.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak