Strona główna Kultura Artystyczna majówka w Jezioranach

Artystyczna majówka w Jezioranach

1263
0
PODZIEL SIĘ

W poprzedni piątek w Gospodarstwie Agroturystycznym Jeziorany odbyło się majowe „Ze Sztuką Spotkanie”. Był on podsumowaniem drugiego sezonu tej zupełnie prywatnej inicjatywy w sferze kultury.

Głównym aktorem imprezy był nasz redakcyjny kolega Tomasz Ertman, który zaprezentował swoje fotografie na wystawie „Sesyjnie i eksperymentalnie”. Można było obejrzeć trochę „staroci” ale też zupełnie świeże zdjęcia wykonane podczas sesji, które odbyły się w maju.

Uwagę zwracał sporych rozmiarów baner, na którym znalazło się siedem portretów z projektu „Afganka”. Tak się o nim wypowiedział autor „Zdjęcie Steve’a McCurry’ego z 1984 roku, na którym jest afgańska dziewczyna Sharbat Gula jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych fotografii na świecie. Portret „Afgańskiej Mona Lisy” został wykonany w pakistańskim obozie dla uchodźców Nasir Bagh i znalazł się na okładce National Geographic. Inspirował mnie zawsze. Postanowiłem stworzyć cykl zdjęć o roboczym tytule „Afganka” chociaż często o nim mówię „Sochaczewska Mona Lisa.”

Zainteresowanie wzbudził cykl czterech bardzo naturalistycznych, czarno-białych zdjęć „Ćpunka”. Autor w ten sposób, chociaż z dużą dawki ironii, przestrzega przed wchodzeniem na drogę, z której często już nie ma odwrotu. Na wystawie znalazły się też prace wykonane w ramach Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych prowadzonych przez Gamida Ibadullayeva – „Zapach” i „Rozdarta”.

Poza fotografiami w Jezioranach wystąpił sochaczewski zespół Tajm. Koncert składał się z dwóch setów. W pierwszym zostały zagrane i zaśpiewane przede wszystkim utwory z pierwszej płyty zespołu „Cisza”. Zaprezentowany został także utwór pt. „Kat”. Autorem tekstu jest Tomasz Ertman. W drugiej dominowały covery. Zespół zagrał między innymi nieśmiertelny kawałek kapeli Mr Zoob „Mój jest ten kawałek podłogi”. Tajm w Jezioranach zaprezentował się kapitalnie.

Tradycyjnie już podczas „Spotkania” były niespodzianki. Pierwszą z nich był wiersz Sławomira Trojanowskiego poświęcony Tomaszowi Ertmanowi. Drugą prezent, który dostał nasz redakcyjny kolega od „grupy fanów” – koszulka zespołu Uliczny Opryszek. Trzecią osiemnaste urodziny jednej z uczestniczek. Prezentem było „Sto lat” odśpiewane przez Tajm i zebranych w Jezioranach, płyta z autografami od zespołu oraz wspólne zdjęcie.

Kolejne „Spotkanie ze sztuką” odbędzie się we wrześniu. Swoje akwarele ma zaprezentować Karolina Kossakowska.

Jednak to jeszcze nie wszystko. 25 czerwca w Jezioranach odbędą się II Targi Sztuki. Jest to spotkanie twórców reprezentujących bardzo różne dziedziny od obrazów po … kręcenie balonów, które też sporą sztuką jest. Impreza ma także wydźwięk charytatywny. Podczas niej będą zbierane pieniądze dla małej Hani. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Zainteresowani udziałem w Targach Sztuki wystawcy mogą zgłaszać do nich akces pisząc na maila ertmantomasz@gmail.com

GAJ