Strona główna Pieniądze ZUS kontroluje przestrzeganie stawki minimalnej 13 zł/h. Są pierwsze efekty

ZUS kontroluje przestrzeganie stawki minimalnej 13 zł/h. Są pierwsze efekty

994
0
PODZIEL SIĘ

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza umowy z firmami i przestrzeganie obowiązującej w kraju stawki minimalnej 13 zł za godzinę pracy – poinformował PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz przekazał, że prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zdecydowała, aby w pilnym trybie wypowiedzieć umowę z firmą, która wygrała przetarg na ochronę płockiego oddziału Zakładu. Zapowiedziała też konsekwencje służbowe wobec osób zajmujących się tym przetargiem – dodał.

“Zwycięskie konsorcjum zadeklarowało zatrudnienie pracowników ochrony w Płocku na umowę o pracę, ale zaproponowane stawki godzinowe były zaniżone względem obowiązujących obecnie stawek minimalnych, co jest złamaniem obowiązującego prawa” – powiedział PAP rzecznik. “Trwa analiza innych postępowań i zawartych umów na ochronę obiektów” – dodał.

Zaznaczył, że na początku kwietnia Zakład poprosił wszystkich kontrahentów o informację dotyczącą przestrzegania obowiązującego prawa – minimalnych stawek godzinowych wynagrodzenia za pracę. Do końca kwietnia ZUS powinien uzyskać te informacje.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP