Strona główna Teresin Zmęczeni lecz uszczęśliwieni

Zmęczeni lecz uszczęśliwieni

862
0
PODZIEL SIĘ

NIEPOKALANÓW Ponad 140wiernych wyruszyło na trasę tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Niepokalanowie. Do pokonania mieli ponad 41 km. Nie zabrakło takich, którzy nad ranem w sobotę dotarli do końca, wyczerpani, ale szczęśliwi. Każdy z nich z krzyżem, w większości wykonanym ręcznie.
– Jesteśmy pełni Bożej Łaski, tej nocy Pan naprawdę był z nami, będziemy polecać drogę każdemu znajomemu – mówili szczęśliwi Magda i Maciej, którzy skoro świt zawitali do Niepokalanowa. To było wielkie wyzwanie, zarówno fizyczne, jak i duchowe.
Całość rozpoczęła się Mszą świętą o godzinie 19.30 w kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie. Nabożeństwu przewodniczył o. Sebastian Bielski. Zgromadzeni wypełnili po brzegi drewnianą kaplicę św. Maksymiliana Kolbego. Niektórzy tuż przed wyjściem w Boży Szlak skorzystali z sakramentu pokuty, wielu modliło się o siłę na najbliższą noc, intencji było wiele.
Skupieni, pełni koncentracji wyruszyli w wyjątkową drogę po zapadnięciu zmroku. Początkowo szli zwartą grupą. Przez cały czas jednak każdy Drogę przeżywał po swojemu. Wędrowali w milczeniu, niektórzy ze słuchawkami na uszach, odsłuchiwali specjalnie przygotowanych na tę noc rozważań. Jeszcze inni z latarkami na czołach czytali Słowo Boże, modlili się. Po kilkunastu kilometrach, po pierwszych stacjach grupki wiernych stopniowo się rozdzielały.
Tegoroczna niepokalanowska EDK wyruszyła z Niepokalanowa, a dalej szła trasą: Paprotnia – Piasecznica – Budki Piaseckie – Witoldów – Mikołajew – Kawęczyn – Szymanów – Kaski – Regów – Cegłów – Boża Wola – Bramki – Nowy Łuszczynek – Wola Łuszczewska – Pawłowice – Maszna – Paprotnia, stąd na ostatnią stację w Niepokalanowie.
Pomysłodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek wraz z Męską Stroną Rzeczywistości. To społeczny lider, inspirator wielu wartościowych działań prowadzonych przez Stowarzyszenie „Wiosna”, któremu prezesuje; duszpasterz studentów, wolontariuszy i ludzi biznesu w Krakowie. Znany jest z nowatorskich, multimedialnych kazań oraz ulicznych happeningów – m.in. happeningu z konfesjonałem, wystawionym przed Galerią Krakowską. PR-owiec i promotor CSR. Jak sam mówi: – Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się swoich słabości.
W tym roku weźmie w nim udział łącznie nawet 80 tysięcy osób z 11 państw! Wśród nich było też liczne grono reprezentantów gminy Teresin. Część z nich nie dotarło do stacji numer 14. Jednak szacunek należy się wszystkim, również tym, którzy nie dokończyli drogi. Podjęli wyzwanie, a to najważniejsze.
– Pierwsze 12 kilometrów było spokojne, potem człowiek zaczynał powoli walczyć z własnymi słabościami. Na początku to się udaje, modlitwa niesie, ale po połowie trasy czułem, jakbym niósł ciężki krzyż. Po kolejnych 5 kilometrach nogi odmawiały posłuszeństwa, choć serce chciało – relacjonował swoją drogę 40-letni mieszkaniec Teresina.
Warto też wspomnieć, że wśród uczestników tegorocznej EDK Niepokalanów był również Marek Jaworski, wicewójt gminy Teresin. Wraz z kilkunastoma mieszkańcami gminy ukończył Ekstremalną Drogę Krzyżową w całości.
Marcin Odolczyk