Strona główna Teresin Wirtuoz rodem ze Skotnik

Wirtuoz rodem ze Skotnik

952
0
PODZIEL SIĘ
Wizytę w gminie Teresin złożył Hasan Hasanow, ambasador Azerbejdżanu. Władze tego kraju chcą tu upamiętnić postać Mścisława Rostropowicza, światowej sławy wirtuoza i muzyka urodzonego w Baku. Okazuje się, że przodkowie artysty byli ściśle związani ze Skotnikami, najstarszej wsi na terenie gminy Teresin.
Ambasador Azerbejdżanu spotkał się m.in. z wójtem Markiem Olechowskim i jego zastępcą Markiem Jaworskim. W spotkaniu uczestniczyli też pracownicy Urzędu Gminy Teresin.
W Azerbejdżanie rok 2017 został oficjalnie uznany „Rokiem Rostropowicza”. Wkrótce Polskę odwiedzić ma prezydent tego kraju. Władze tego państwa chcą upamiętnić ślad tego znanego rodu w naszych Skotnikach poprzez ufundowanie okolicznościowej tablicy. Jej odsłonięcie miałoby nastąpić zaraz po tegorocznych wakacjach.
– Władze Azerbejdżanu bardzo cenią sobie kontakty z Polską, doceniając przede wszystkim historyczny wkład naszych obywateli w historię Azerbejdżanu. Dlatego od kilkunastu lat fundują okolicznościowe tablice i pomniki, nawiązujące do dobrych partnerskich relacji. I tak swoje godne miejsce znaleźli znani Polacy, jak m.in. Jan Paweł II, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski. Obok nich, mniej znani, ale bardzo zasłużeni dla Azerbejdżanu – Józef Gosławski, polski główny architekt miasta Baku czy Witold Zglenicki, twórca przemysłu naftowego tego kraju – informuje Marek Jaworski, wicewójt gminy Teresin.
Marek Jaworski, z wykształcenia historyk, tak oto pokrótce przypomina historię związku Teresina z Mścisławem Rostropowiczem: Otóż stary szlachecki rosyjski ród Rostropowiczów herbu Bogoria przybył do Skotnik w 1852 roku. Za kwotę 470 tysięcy złotych polskich Skotniki liczące 455 hektrów stały się własnością Hannibala Rostropowicza. W Archiwum Państwowym m.st. Warszawy znajduje się dokument potwierdzający hipoteczną własność Rostropowiczów. Z kolei Archiwum Parafii Mikołajew zawiera zapisy o rodzinie Hannibala Rostropowicza, dziadka wspomnianego wyżej twórcy: w kościele mikołajewskim chrzczone były wszystkie dzieci właściciela Skotnik: Halina, Witold, Giedymin, Jadwiga, bliźniaczki – Wanda i Irena, Władysław. Właściciel Skotnik był wzorowym gospodarzem, posiadał liczną owczarnię 1500 sztuk wtedy unikatowej na ziemiach polskich rasy negretti.   Hannibal Rostropowicz zmarł w 1908 roku, pochowany jest na Powązkach. Jego wnuk Leopold, a ojciec Mścisława był przeciwnikiem bolszewickich rządów Rosji, dlatego jako dysydent wyemigrował do Baku i tam urodził się najbardziej znany z rodu Rostropowiczów. Upamiętnienie rozpoznawalnej w całym muzycznym świecie postaci Mścisława Rostropowicza jest dla naszej gminy dużym wyróżnieniem i dobrą kulturową promocją. Ten wybitny muzyk dołącza do związanych z Teresinem wielkich nazwisk światowego dziedzictwa kulturowego: o. Maksymiliana Kolbego, ks. Władysława Druckiego-Lubeckiego, Józefa Chełmońskiego i Henryka Sienkiewicza – wyjaśnia wicewójt.
Właśnie w ten bardzo ciekawy sposób w historię małej europejskiej gminy Teresin wpisuje się epizod z dziejów azjatyckiego Azerbejdżanu, kraju z odmienną i ciekawą cywilizacyjną przeszłością.
Marcin Odolczyk