Strona główna Kultura W KLIMATACH WIELKANOCNYCH

W KLIMATACH WIELKANOCNYCH

876
0
PODZIEL SIĘ

Ostatni weekend upłynął pod znakiem świątecznych przygotowań i atrakcji. Już w piątek odbył się finał konkursu na „Najpiękniejszą Ozdobę Świąteczną”, a przez kolejne dwa dni – sobotę i niedzielę odbywały się kiermasze wielkanocne – w Kramnicach Miejskich i Chabrowym Dworku koło Teresina.

Konkurs na ozdobę zorganizowały wspólnie Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie. Trzeba było wykonać stroik lub ozdobę wielkanocną – baranka, jajko lub kurczaki, koguty czy zajączki. Na konkurs wpłynęło 207 prac wykonanych różnymi technikami. Jury oceniało je w pięciu kategoriach wiekowych. Wybór był bardzo trudny, gdyż pomysłowość twórców zaskoczyła, jak również wykonanie.

Nagrody za ozdoby

Wśród najmłodszych, przedszkolaków najpiękniejsze stroiki wykonali: Jakub Hacia i Gabriel Walczak, obaj z Przedszkola „Akademia Smyka” oraz Natalia Kowalska z Miejskiego Przedszkola nr 1.
Z kolei najlepsze ozdoby były dziełem Łukasza Dłutka z Zespołu Szkół Specjalnych im.  ks. Jana Twardowskiego w Erminowie,  Stasia Sieradzkiego z ZS w Rybnie oraz grup „Jagódki” z Przedszkola nr 4 w Sochaczewie i „Pszczółki z Przedszkola „Słoneczko” w Rozlazłowie. W klasach I-III nagrodzono stroiki Marii Kuśmierskiej z ZS w Rybnie, Liliany Poryszewskiej z SP nr 4 w Sochaczewie, Patrycji Dołęgowskiej z SP im. Bolesława Chrobrego w Kapturach i ozdoby – Roksany Świtkiewicz z SP w Mokasie, Bartłomieja Mezińskiego z SP im. Św. M. Kolbego w Teresinie oraz Jakuba Kowalskiego z SP w Nowej Suchej. Przyznano też dwa wyróżnienia – Mateuszowi Adamcowi z SP im. ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie i Maciejowi Skorupie z SP w Nowej Suchej.
W grupie klas IV-VI wygrały stroiki autorstwa – Dawida Baczyńskiego z  SP w Nowej Suchej, Łucji Siekielskiej z ZS w Kozłowie Szlacheckim i Weroniki Kitlińskiej z SP nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie. Wyróżnienie dostała Julia Pawłowska z SP w Teresinie. Zwycięskie ozdoby wykonali: Patryk Orliński z SP w Kurdwanowie, Kamila Wuda z SP nr 2 w Sochaczewie, Julia Wesołowska z SP w Mokasie oraz Katarzyna Bury z SP nr 3 w Sochaczewie. Wśród gimnazjalistów najlepsze stroiki wykonali Katarzyna Ciurzyńska z Gimnazjum im. F. Chopina w Sochaczewie, Sandra Kwaśniewska i Sara Kotolińska, obie z MOW „Dom na szlaku” w Załuskowie, a ozdoby – Amelia Wojda z Prywatnego Gimnazjum s. Niepokalanek w Szymanowie, Joanna Dąbrowska z Gimnazjum im. Jana Pawła II nr 1 w Sochaczewie i Jakub Kasza z Gimnazjum nr 3 ZS w Sochaczewie. Nagrodzono też dorosłych – Lechosława Banacha i Krystynę Kołotę z DPS w Młodzieszynie, a także Jolantę Małczak z Plecewic i Magdalenę Paradowską z Szymanowa.

Oblegane stoiska

Nagrodzone w konkursie stroiki i ozdoby wielkanocne można było kupić następnego dnia na Kiermaszu Wielkanocnym w Kramnicach Miejskich. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem. Stoisko błyskawicznie opustoszało. Zebrane ze sprzedaży tych prac pieniądze zostały przeznaczone na cele charytatywne.
Wszyscy wystawcy na kiermaszu byli oblegani. Nie zabrakło pięknych i pomysłowych stroików, wianków wielkanocnych, koszyczków. Był prawdziwy wysyp przepięknych pisanek – malowane, oklejane, drapane, czy nawet robione ażurowo lub dziergane. Były tak kuszące, że rzadko kto oparł się, aby choć jednego jajka nie kupić. Dodatkowo były kurczaki, baranki, koguciki, a do tego świąteczne serwety, czy łowickie ozdoby.
Pojawili się również rękodzielnicy i artyści proponujący upominki „od zajączka” dla najmłodszych – szmaciane zabawki – zajączki, poduszeczki czy nawet ciuszki dla niemowlaków.
Tradycyjnie stoisko przygotowało też DPS w Młodzieszynie. Ich rękodzieło ma zaprzysięgłe grono fanów. W tym roku nie zabrakło poszukiwanych aniołów z tkaniny. Powodzeniem cieszyły się też figlarne baranki i piękne pisanki.
Kiermasz uatrakcyjniały występy dzieci z grup muzycznych przygotowywane przez Piotra Milczarka oraz występ Chóru Nauczycielskiego Vivace z repertuarem piosenek ludowych.

Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak