Strona główna Teresin TRZY MILIONY NA DWORZEC

TRZY MILIONY NA DWORZEC

1412
0
PODZIEL SIĘ

To już pewne. Do teresińskiego samorządu wpłynie ponad 3,1 mln zł wsparcia na przebudowę dworca PKP Teresin-Niepokalanów. Umowę na dofinansowanie zadania ze środków unijnych podpisali Adam Struzik i wójt gminy Teresin Marek Olechowski. Łączy budżet inwestycji to ponad 5 mln zł.
Projekt adaptacja budynku dworca w Teresinie na cele kulturalno-artystyczne – „Dworzec TO.Kultura!” spotkał się z uznaniem komisji opiniującej wnioski. Teresin znalazł się wśród trzydziestu innych samorządów, które otrzymają inwestycyjną pomoc. Dzięki wsparciu ze środków unijnych. już w połowie 2018 roku zostanie oddany do użytku odremontowany budynek dworca, a teren wokół niego odpowiednio zagospodarowany. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 3,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Umowa podpisana

Oficjalne podpisanie umowy o dofinansowanie odbyło się w środę, 5 kwietnia, w kameralnej sali pałacu Druckich-Lubeckich. Swoją parafkę pod treścią umowy poza marszałkiem i wójtem złożyła też skarbnik gminy Jadwiga Durczak. Umowę podpisano w obecności przybyłych na spotkanie samorządowców gminy Teresin, dyrektorów jednostek organizacyjnych i pracowników Urzędu Gminy.
– Przed kilkoma tygodniami Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Dziś jest szczególny dzień, bo umowa na dofinansowanie naszego projektu stała się faktem. – mówił wójt Marek Olechowski. – Całkowita wartość projektu wynosi 5 milionów 206 tysięcy złotych, zaś wartość przyznanej dotacji to 3 miliony 134 tysiące złotych. Dworzec i jego najbliższe otoczenie jest zawszą wizytówką miejscowości dla przybywających podróżnych, stąd nasz pomysł na zupełną modernizację tego terenu – dodaje wójt.
Zapytaliśmy wójta Olechowskiego, co konkretnie zostanie zrobione w ramach tej inwestycji? – Przewidujemy m.in. wykonanie pomieszczeń przeznaczonych na klub dyskusyjny, integrację międzypokoleniową, spotkania seniorów oraz warsztaty plastyczne i filmowe. Będzie też funkcjonowała tu nowoczesna sala kinowa, nad nią powstanie taras, na którym w okresie letnim może być ustawiana scena. Na parterze dworca znajdzie się też miejsce na bibliotekę z czytelnią oraz herbaciarnię, salę multimedialną i czytelnię. Na poddaszu istniejące pomieszczenia zaadoptowane zostaną na salę współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami.

Generalna przebudowa

Teresiński samorząd czeka więc naprawdę duże przedsięwzięcie.
– Projekt jest dosyć skomplikowany, bo przewiduje w ramach istniejącej kubatury dworca generalną jego przebudowę, w tym dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę drzwi i okien, modernizację instalacji sanitarnych, wstawienie pompy ciepła skojarzonej z fotowoltaiką oraz kotła gazowego. Prace obejmą też modernizację instalacji odgromowej, remont kominów, docieplenie dachu oraz ścian zewnętrznych. Oczywiście zachowana zostanie podstawowa funkcja dworca, czyli obsługa podróżnych – wyjaśnia wójt.
W wyniku realizacji projektu zagospodarowany zostanie też teren wokół budynku, a na pobliskich działkach powstaną miejsca parkingowe i plac z mobilnymi siedziskami oraz stelażami na czasowe wernisaże: – W całość wkomponowana będzie estetyczna zieleń, a także istniejący tu Pomnik 20. Rozstrzelanych Więźniów z Pawiaka. Cały plac i budynek dworca zostanie oświetlony. Jednocześnie nastąpi przebudowa ulicy Torowej, która wyglądem upodobni się do ulicy Lipowej. Wierzymy, że kompleksowa zmiana wizerunku naszego dworca wraz z otoczeniem przypadnie do gustu mieszkańcom gminy i stanie się dla nas wszystkich funkcjonalnym, bezpiecznym i bardzo przyjaznym centrum miejscowości, gdzie spotykać się będą całe rodziny – informuje wójt Marek Olechowski.
Radości nie ukrywał też Marszałek Województwa Mazowieckiego: – Cieszę się, że możemy pomóc w realizacji tego bardzo ciekawego projektu. Dodatkowy powód do radości stanowi fakt, że na tym właśnie dworcu, który niebawem przybierze przepiękny wygląd, będą zatrzymywały się pociągi Kolei Mazowieckich, które dla rozwoju naszego województwa mają ogromne znaczenie. To wielofunkcyjne wykorzystanie, jakie czeka ten obiekt, oddanie go ludziom jest bardzo roztropne i budzi moje duże zainteresowanie – mówił marszałek Adam Struzik, nawiązując jednocześnie do podobnej inwestycji na Mazowszu, jaką była gruntowna modernizacja dworca PKP w Płocku. – Pieniądze europejskie, to z pewnością nie są łatwe do uzyskania środki. Po pierwsze trzeba złożyć dobry projekt, po drugie przejść bardzo trudną drogę konkursową, a gminie Teresin ponownie się to udało, tym bardziej gratuluję. Rzeczywiście, my dostrzegliśmy duży potencjał w tym projekcie. Stąd życzę, aby był on szybko i sprawnie zrealizowany, by wkrótce wspólnie z Państwem go otworzyć – zaznaczał marszałek podczas uroczystości podpisania umowy.

Prace ruszą wkrótce

Nie można też zapomnieć, iż szczególną zasługę, jeśli chodzi o sporządzenie tak skutecznego wniosku o dofinansowanie mieli pracownicy Urzędu Gminy Teresin na czele z Julitą Kowalską – kierownik Zespołu ds. Pozyskiwania Funduszy Pozabudżetowych. Kierowana przez nią jednostka, ma już spore doświadczenie w sporządzaniu wniosków o wsparcie finansowe, co zaprocentowało i tym razem: – Udało nam się stworzyć wniosek, który odpowiadał kryteriom oceny, ale też warto zaznaczyć, że świetnym pomysłem było przygotowanie tego wniosku w partnerstwie z miastem Sochaczew – przyznaje.
Już teraz prace związane z realizacją projektu w Teresinie nabierają swoistego tempa. Praktycznie na dniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonanie projektu przebudowy obiektu.
– Projekt musi być wykonany najpóźniej do końca sierpnia tego roku. Potem jak najszybciej powinny rozpocząć się prace na placu przebudowy. Czas nas goni, bowiem termin ukończenia inwestycji musi być kategorycznie dotrzymany – zaznacza wójt Olechowski, który jednak jak sam przyznaje jest spokojny o to, że latem przyszłego roku mieszkańcy gminy będą mogli cieszyć się ze znakomitych efektów realizacji zadania.
Z informacji Urzędu Marszałkowskiego wynika, iż Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpotkanie z Marianem Opanią
Następny artykułByło dobrze!