Strona główna Sochaczew miasto Taniej o milion niż planowano

Taniej o milion niż planowano

810
0
PODZIEL SIĘ

Znane są już wyniki przetargu mającego wyłonić wykonawcę, który na zlecenie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie wykona pierwszy etap przebudowy ulicy Trojanowskiej. Otwarcie ofert, złożonych przez dwie firmy, nastąpiło 5 kwietnia. Najniższą kwotę za wykonanie inwestycji zaoferowała firma Prima.

Ta sochaczewska firma jest gotowa wykonać remont za 4 187 515 zł. Drugi oferent, firma Strabag zażądała – za przebudowę odcinka ulicy Trojanowskiej o długości 974 metrów – kwotę 4 976 929 zł.
Przypomnijmy, że wstępnie oceniono, że koszt prac zaplanowanych na ten rok wyniesie 5 232 000 złotych, z czego powiat może liczyć na rządowe wsparcie w wysokości 2 616 000 zł. Resztę potrzebnej kwoty wyłożą: starostwo – 1 136 000 zł (22 proc.) oraz miejski samorząd – 1 480 000 zł (28 proc.). Wygląda na to, że inwestycja zostanie wykonana o ponad milion złotych taniej.
Teraz obie oferty zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z warunkami zamówienia. I jeżeli nie będzie żadnych uchybień, to starostwo podpisze umowę z firmą Prima. A ta będzie miała czas na wykonanie zlecenia do 30 październik.
– Jednak zanim firma przystąpi do przebudowy będzie musiała sporządzić plan organizacji ruchu na remontowanym odcinku, aby prowadzone prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Zatem prac związanych z remontem Trojanowskiej, a tym samym utrudnień, można się spodziewać pod koniec kwietnia, a najpóźniej na początku maja – poinformował nas Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski
Pierwszy etap przebudowy ulicy, będącej w zarządzie powiatu, obejmie kilometrowy odcinek od Al. 600-lecia do ul. Łąkowej. Dodajmy, że drugi etap dotyczy odcinka od ul. Łąkowej do granic miasta (1,5 km), który ma być remontowany w 2018 roku. Projekt przebudowy przewiduje nie tylko wymianę zniszczonej nawierzchni. W ramach inwestycji zostanie również przebudowane skrzyżowanie z ulicą Łąkową i Al. 600-lecia. Przypomnijmy, że w przypadku tego ostatniego Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest zarządcą Al. 600-lecia, planował w tym miejscu budowę ronda, jednak w najbliższym czasie ono nie powstanie. Powodem są zmiany koncepcji przebudowy Al. 600-lecia. Dlatego w związku z remontem Trojanowskiej na skrzyżowaniu zostaną dokonane niewielkie zmiany, których celem będzie ułatwienie życia kierowcom.
Jedną z nich będzie poszerzenie wjazdów w Trojanowską. To z kolei spowoduje przeniesienia w inne miejsce znajdującej się przy skrzyżowaniu kapliczki. Zlikwidowany zostanie również parking przed sklepem Lux, a wjazd na teren PSS Społem zostanie przesunięty w inne miejsce. Przesunięciu ulegnie także kapliczka na skrzyżowaniu z Łąkową, które również zostanie przebudowane.
Dodajmy, że przebudowie ulegną też pozostałe skrzyżowania z osiedlowymi ulicami na Trojanowie. Natomiast na samej ulicy pojawią się cztery zatoki postojowe oraz pierwsza w Sochaczewie zatoka specjalna, w której policja będzie mogła dokonywać kontroli pojazdów. Nowością będzie również chodnik po północnej stronie ulicy, gdzie obecnie znajduje się szeroki pas zielni. Obok niego zostanie wybudowana ścieżka rowerowa, ta będzie wytyczona także po południowej stronie ulicy. W ramach prac przebudowany zostanie również przejazd kolejowy, na którym obecnie kierowcy mogą urwać zawieszenie swoich samochodów. Do tego dojdzie remont istniejącego przepustu nad przecinającym Trojanowską strumieniem.
W planach jest również budowa nowego oświetlenia, wymiana części kanalizacji deszczowej i wodociągowej.
Jerzy Szostak