Strona główna Kultura Sztuka plakatu w muzeum

Sztuka plakatu w muzeum

942
0
PODZIEL SIĘ
Od soboty, 22 kwietnia, w Galerii MOST   przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą można oglądać kolejną wystawę twórczości plastycznej. Tym razem jest to plakat; sztuka, która w Polsce dorobiła się wysokiej rangi. W świecie mówi się wprost o polskiej sztuce plakatu. Zaś prezentowany na obecnej wystawie Zenon Kowalczyk jest jednym z jej czołowych twórców.
Zenon Kowalczyk, twórca plakatu wystawianego teraz w Sochaczewie pochodzi z Myszyńca. Jest absolwentem ASP w Warszawie, wydziału grafiki, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, autorem dwudziestu wystaw indywidualnych z zakresu projektowania graficznego, fotografii, malarstwa i rysunku. Uczestniczył on w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Turcji, Rosji, Niemczech i na Litwie. Jego ulubioną formą od dawna jest plakat.
Doskonałym przykładem tej dojrzałości artystycznej jako twórcy wielu plakatów jest ten prezentowany na konkursie w Japonii – „War peace“ (Wojna – pokój), gdzie motyw delikatnych kwiatków zrasta się z konturami dłoni, a jeden z kwiatowych płatków niepostrzeżenie zamienia się w czerwoną kroplę krwi. Całości dopełniają płaszczyzny błękitu i czerni o przejrzystej symbolice. To dzieło można zobaczyć na wystawie w Sochaczewie. Jak również wiele innych, promujących różne festiwale muzyczne, teatralne, wydarzenia typu „Noc Muzeów”, teatry, kabarety oraz zespoły.
Sztuka Zenona Kowalczyka opiera się modom lansowanym obecnie w świecie i nawiązuje do najlepszych wzorów światowego plakatu. Swoje   plakaty artysta zaprezentował dzień wcześniej na podobnej wystawie w Olsztynie, a za kilka dni planuje kolejne prezentacje w innych miastach.
Warto obejrzeć unikalną wystawę zapomnianej obecnie nieco tradycyjnej sztuki plakatu, która opiera się na grafice, a nie tak popularnej dziś w plakatach fotografii.
BN
Fot. Bogumiła Nowak