Strona główna Edukacja Świętowali w zielonym kolorze

Świętowali w zielonym kolorze

794
0
PODZIEL SIĘ

RĘBOWO W liczącej około 60 uczniów Szkole Podstawowej w Rębowie nikt na lekcjach angielskiego się nie nudzi. To głównie zasługa Marzeny Pręgowskiej, anglistki, która potrafi zmobilizować uczniów do odkrywania świata. W tym przypadku z kręgu kultury anglosaskiej.

– Trzeba zrobić coś dla dzieci, by popularyzować różną kulturę, aby choć w taki sposób poznawały świat. Tym sposobem realizujemy nasz projekt szkolny „Różne kraje, różne kultury”. Staramy się pokazać ich różnorodność i inne społeczności. W ramach tego programu rozmawialiśmy już o Australii i Stanach Zjednoczonych. Ostatnio zaproponowałam uczniom, aby zapoznali się z tradycją obchodów Dnia Świętego Patryka, irlandzkiego biskupa i misjonarza. Po raz pierwszy świętowaliśmy ten dzień w naszej szkole, i jak zauważyłam, spodobało się to uczniom. Zwłaszcza to, że można było się przebrać z tej okazji. Wspomniałam im, że ja sama widziałam te obchody w Irlandii, gdzie przez rok mieszkałam, i jak wyglądają parady św. Patryka. Obejrzeliśmy to nawet na filmie – mówi Marzena Pręgowska.
Święto Patryka przypada 17 marca. W Polsce raczej kojarzy się z piwem i paradami w kolorze zielonym, a nie z tym, że patron święta krzewił wiarę chrześcijańską.
W Irlandii dzień ten ma wymiar narodowo-religijny. Co roku organizowana jest wielka parada, podczas której mieszkańcy przebrani są za różne postacie historyczne lub ze świata polityki. Wkłada się wtedy najczęściej galowe stroje w kolorze zielonym. Symbolem tego dnia jest trójlistna koniczynka – shamrock. Według legendy wykorzystał ją św. Patryk, pokazując na przykładzie tej rośliny istoty Trójcy Świętej – gdy z jednej łodygi wyrastają trzy listki.
– Poprzez to święto pokazałam, jakie są różnice kulturowe i religijne, choć święty jest uznawany przez religię katolicką i prawosławną. Zwłaszcza symbol trzylistnej koniczynki bardzo zainteresował dzieci i wydał im się logiczny. Zapoznaliśmy się też z herbem Irlandii, barwami narodowymi i wyjaśnieniem ich znaczenia – dodała Marzena Pręgowska.
Obchody Dnia Świętego Patryka są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, Australii i Niemczech. W Polsce dopiero świętowane są zaledwie od kilku lat, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
W szkole w Rębowie obchody przygotowali w tym roku szóstoklasiści. Podczas apelu okolicznościowego przedstawili krótką historię tego święta. Uczniowie przyszli w zielonych strojach i zorganizowali mini paradę. Święty Patryk uważany jest za patrona fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu, inżynierów oraz za opiekuna zwierząt domowych.
– Czy za rok urządzimy to święto? Najpewniej tak, bo uczniom się bardzo podobało i takie lekcje angielskiego uważają za fajne – podsumowuje nauczycielka angielskiego z Rębowa.
BN
Fot. SP Rębowo