Strona główna Sochaczew miasto Studenckie wizje Sochaczewa

Studenckie wizje Sochaczewa

1255
0
PODZIEL SIĘ
Od 1992 roku odbywa się konkurs prac studentów Wydziału Politechniki Warszawskiej na rewaloryzację zabudowy Sochaczewa . W tym roku obiektami, nad którymi pracowali studenci były – Muzeum Kolei Wąskotorowej, stary młyn przy ul. 1 Maja oraz zabudowa pofolwarczna przy ulicy Głowackiego.
Wernisaż odbył się w piątek, 21 kwietnia, w Kramnicach Miejskich.
– Prace pokonkursowe, adeptów sztuki architektury, bo tu możemy mówić właśnie o sztuce, pokazują ciekawe wizje młodych ludzi i ich spojrzenie na przestrzeń architektoniczną. Przez lata organizowania konkursu mamy do czynienia z prawdziwą sztuką kształtowania tej przestrzeni. Chcę pogratulować obecnym uczestnikom konkursu nowatorskiego podejścia do tematu. Wiele projektów jest bardzo ciekawych, prezentujących zaskakujące rozwiązania, które mogą być inspiracją do kształtowania przestrzeni – mówił Marek Fergiński, zastępca burmistrza Sochaczewa, na wernisażu prac studentów.
Sztuka i przedsiębiorczość
Wystawa ta, jak zaznaczył w katalogu do niej dr Cezary Głuszek z Politechniki Warszawskiej, jest prezentacją prac studentów z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która porusza problematykę modernizacji, adaptacji i konserwacji starej zabudowy Sochaczewa.
Organizatorami wystawy są Zakład Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta w Sochaczewie. Organizatorzy podkreślają też duży wkład Ewy Jaszczak, konserwatora zabytków, która od kilkunastu lat zaangażowana jest we współpracę przy tym konkursie.
W tym roku wybór był trudny, bo prezentowane prace były na bardzo wysokim poziomie i dość oryginalne w koncepcjach.   Kładziono w nich nacisk na kształtowanie przestrzeni ukierunkowanej na promocję sztuki, przedsiębiorczości i rozwoju infrastruktury związanej z kulturą.
Jury konkursowe za najlepszą uznało pracę Aleksandry Białek-Przywólka i Sary Niepiekło, które przedstawiły Młyn w Sochaczewie jako Centrum Rodzimej Żywności, zintegrowany ze ścieżką rekreacyjną. Laureatki dostały 3 tysiące złotych. Drugą nagrodę i 2 tysiące złotych otrzymał Jakub Bojas za koncepcję Stacji Muzeum, dość rewolucyjną i odkrywczą. Trzeciej nagrody nie przyznano. W wyróżnieniach indywidualnych tysiąc złotych przyznano Ewie Czaplińskiej i Joannie Cudziło za Folwark Sochaczew. Kolejne wyróżnienie i 800 złotych zdobył Paweł Pytlasiński za projekt rewaloryzacji Muzeum Kolei Wąskotorowej. W wyróżnieniach grupowych nagrodzono dwa zespoły – Krzysztof Kowalik i Olga Prokop (Modernizacja i Konserwacja Młyna) oraz Agata Polkowska i Martyna Smolarek (Muzeum Kolei Wąskotorowej), po tysiąc złotych.
Koncepcje do przyjęcia
Po wręczeniu nagród zwycięzcy przedstawili główne założenia swych prac, i to, czym kierowali się, przyjmując koncepcję przebudowy, bądź modernizacji obiektu.
Jak spodobały się pomysły studenckie Radosławowi Koniecznemu, dyrektorowi Muzeum Kolei Wąskotorowej?
Na pewno są to ciekawe koncepcje, choć niektóre dość rewolucyjne. Na przykład nie podejmę się przebudowy obiektu, który dopiero co został wyremontowany i zaadaptowany. Ale na przykład pomysł z przejściem na osiedle jest ciekawy – zauważył Radosław Konieczny.
To nie było łatwe. My wybrałyśmy Muzeum Kolei, choć to w sumie dość spory i trudny do adaptacji obszar. Ale jednocześnie to fajna przygoda – oceniają Agata Polkowska i Martyna Smolarek, studentki I roku studiów magisterskich na Politechnice Warszawskiej.
Praca poprzedzona wizją lokalną, rozmowami z mieszkańcami, zajęły im cały semestr. Jednak cieszą się, że zostały zauważone.
Jeśli chodzi o zdobywczynie pierwszego miejsca, zadowolone są z tego, że ich koncepcja stworzenia Centrum Żywności zdobyła uznanie jurorów. Z kolei laureat drugiego miejsca wiele czasu spędził na rozmowie z Radosławem Koniecznym, któremu podobały się pomysły młodego studenta.
Wystawę można oglądać w holu w Kramnicach Miejskich.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak