Od 1992 roku odbywa się konkurs prac studentów Wydziału Politechniki Warszawskiej na rewaloryzację zabudowy Sochaczewa . W tym roku obiektami, nad którymi pracowali studenci były – Muzeum Kolei Wąskotorowej, stary młyn przy ul. 1 Maja oraz zabudowa pofolwarczna przy ulicy Głowackiego.
Wernisaż odbył się w piątek, 21 kwietnia, w Kramnicach Miejskich.
– Prace pokonkursowe, adeptów sztuki architektury, bo tu możemy mówić właśnie o sztuce, pokazują ciekawe wizje młodych ludzi i ich spojrzenie na przestrzeń architektoniczną. Przez lata organizowania konkursu mamy do czynienia z prawdziwą sztuką kształtowania tej przestrzeni. Chcę pogratulować obecnym uczestnikom konkursu nowatorskiego podejścia do tematu. Wiele projektów jest bardzo ciekawych, prezentujących zaskakujące rozwiązania, które mogą być inspiracją do kształtowania przestrzeni – mówił Marek Fergiński, zastępca burmistrza Sochaczewa, na wernisażu prac studentów.
Sztuka i przedsiębiorczość
Wystawa ta, jak zaznaczył w katalogu do niej dr Cezary Głuszek z Politechniki Warszawskiej, jest prezentacją prac studentów z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która porusza problematykę modernizacji, adaptacji i konserwacji starej zabudowy Sochaczewa.
Organizatorami wystawy są Zakład Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta w Sochaczewie. Organizatorzy podkreślają też duży wkład Ewy Jaszczak, konserwatora zabytków, która od kilkunastu lat zaangażowana jest we współpracę przy tym konkursie.
W tym roku wybór był trudny, bo prezentowane prace były na bardzo wysokim poziomie i dość oryginalne w koncepcjach. Kładziono w nich nacisk na kształtowanie przestrzeni ukierunkowanej na promocję sztuki, przedsiębiorczości i rozwoju infrastruktury związanej z kulturą.
Jury konkursowe za najlepszą uznało pracę Aleksandry Białek-Przywólka i Sary Niepiekło, które przedstawiły Młyn w Sochaczewie jako Centrum Rodzimej Żywności, zintegrowany ze ścieżką rekreacyjną. Laureatki dostały 3 tysiące złotych. Drugą nagrodę i 2 tysiące złotych otrzymał Jakub Bojas za koncepcję Stacji Muzeum, dość rewolucyjną i odkrywczą. Trzeciej nagrody nie przyznano. W wyróżnieniach indywidualnych tysiąc złotych przyznano Ewie Czaplińskiej i Joannie Cudziło za Folwark Sochaczew. Kolejne wyróżnienie i 800 złotych zdobył Paweł Pytlasiński za projekt rewaloryzacji Muzeum Kolei Wąskotorowej. W wyróżnieniach grupowych nagrodzono dwa zespoły – Krzysztof Kowalik i Olga Prokop (Modernizacja i Konserwacja Młyna) oraz Agata Polkowska i Martyna Smolarek (Muzeum Kolei Wąskotorowej), po tysiąc złotych.
Koncepcje do przyjęcia
Po wręczeniu nagród zwycięzcy przedstawili główne założenia swych prac, i to, czym kierowali się, przyjmując koncepcję przebudowy, bądź modernizacji obiektu.
Jak spodobały się pomysły studenckie Radosławowi Koniecznemu, dyrektorowi Muzeum Kolei Wąskotorowej?
– Na pewno są to ciekawe koncepcje, choć niektóre dość rewolucyjne. Na przykład nie podejmę się przebudowy obiektu, który dopiero co został wyremontowany i zaadaptowany. Ale na przykład pomysł z przejściem na osiedle jest ciekawy – zauważył Radosław Konieczny.
– To nie było łatwe. My wybrałyśmy Muzeum Kolei, choć to w sumie dość spory i trudny do adaptacji obszar. Ale jednocześnie to fajna przygoda – oceniają Agata Polkowska i Martyna Smolarek, studentki I roku studiów magisterskich na Politechnice Warszawskiej.
Praca poprzedzona wizją lokalną, rozmowami z mieszkańcami, zajęły im cały semestr. Jednak cieszą się, że zostały zauważone.
Jeśli chodzi o zdobywczynie pierwszego miejsca, zadowolone są z tego, że ich koncepcja stworzenia Centrum Żywności zdobyła uznanie jurorów. Z kolei laureat drugiego miejsca wiele czasu spędził na rozmowie z Radosławem Koniecznym, któremu podobały się pomysły młodego studenta.
Wystawę można oglądać w holu w Kramnicach Miejskich.
W lutym policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zostali przyłapani na włamaniu do budynku w którym kradli aluminiowe elementy z pojazdu. W toku prowadzonego postępowania...
Już tylko od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zależy, kiedy w Sochaczewie zostanie otwarty market sieci Netto. Miałby on powstać w miejsce istniejącego...
Jak zapowiada Łukasz Szumowski, minister zdrowia, już wkrótce nie będziemy musieli nosić masek ochronnych, które w związku z epidemią koronawirusa towarzyszyły nam od 16...
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie zaprasza do udziału w cyklicznych akcjach i konkursach online.
Mamy dla Was szereg zabaw dostępnych na naszym...