Strona główna Sochaczew miasto Strajk w szkołach

Strajk w szkołach

878
0
PODZIEL SIĘ

SOCHACZEW W piątek, 31 marca, nauczyciele z sochaczewskich szkół wzięli udział w ogólnopolskim strajku zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Protest był sprzeciwem przeciwko reformie oświaty, w wyniku której zostaną zlikwidowane gimnazja a w ich miejsce zostaną powołane ośmioklasowe szkoły podstawowe.
Jak twierdzą przedstawiciele związku w wyniku reformy pracę może stracić ponad 30 tysięcy nauczycieli. Dlatego też związkowcy skupieni w ZNP żądają od rządu, aby do 2022 roku w szkołach nie było zwolnień oraz aby żadnemu pracownikowi nie zmieniły się na niekorzyść warunki zatrudnienia. Do tego doszedł postulat dotyczący podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 procent. Z kolei Ministerstwo Edukacji zapewnia, że o zwolnieniach nie ma mowy. Wprost przeciwnie, w wyniku wchodzącej od 1 września reformy pracę zyska dodatkowo 5 tysięcy osób.
Strajk w sochaczewskich szkołach przebiegł spokojnie.
– Większość uczniów nie przyszła do szkoły. A dla tym którzy pojawili się zapewniliśmy zajęcia opiekuńcze. Część z nich wybrała się na wycieczkę do jednostki wojskowej w Bielicach a druga grupa pojechała zwiedzać Zamek Królewski w Warszawie. Z zajęć opiekuńczych w samej szkole skorzystało dziesięcioro dzieci. Natomiast normalne lekcje obywały się w klasie drugiej – poinformował nas nam Krzysztof Werłaty, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.
jur
Fot. Jerzy Szostak