SEJMIK DOŁOŻY GMINOM

Reklamy

Zdaniem Adama Orlińskiego, radnego Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego, obecny rok może być jednym z korzystniejszych pod względem finansowym dla powiatu sochaczewskiego. A wszystko to dzięki temu, że na inwestycje, głównie drogowe, uda się uzyskać korzystne dotacje z budżety wojewódzkiego.

– Ale nie tylko pieniądze mają tu znaczenie, ale też to, że pojawił się nowy dyrektor w Mazowieckim Zarządzie Dróg, osoba młoda, pracowita i kompetentna pod każdym względem. Sprawdzona w działaniu – mówił Adam Orliński podczas sesji Rady Gminy Rybno.
W tym samym dniu radny Orliński był również gościem na sesji Rady Gminy w Brochowie. Na obu spotkaniach przedstawił radnym możliwości, jakie rysują się pod względem inwestycji. A tych będzie zapewne więcej, gdyż przewidywana jest większa kwota dotacji. W sumie z budżetu wojewódzkiego na inwestycje dla powiatu sochaczewskiego wygospodarowano około 20 mln złotych. Na całe województwo mazowieckie przypadnie do 200 mln złotych.

Na most i na drogi

Jednak pieniądze nie od razu trafią do samorządów, gdyż składane przez gminy wnioski o dotacje na remonty dróg mają podlegać weryfikacji. W ostatnich dniach sprawdzane były trasy na terenie gminy Nowa Sucha, na które wnioskowano fundusze. Zaplanowane kontrole wniosków przewidziano też w gminach Iłów i Rybno.
Największe inwestycje, które mają mieć wsparcie z budżetu wojewódzkiego, to remont mostu na Pisi (zaplanowano około 6,6 mln złotych) oraz poprawa nawierzchni drogi od Giżyc do stacji paliw w Wężykach.
– Jeśli środki pozwolą, to zapewne modernizacja drogi pociągnięta będzie w kierunku Ruszek. Jednak chcę dodać, że obecne remonty dróg dokonywane są w sposób bardziej sensowny niż niegdyś. Robione są konkretne odcinki dróg i wykonywane jest tzw. krawężnikowanie, co zapobiega niszczeniu i rozjeżdżaniu się asfaltu. Tak wykonane drogi są trwalsze – dodał Adam Orliński.
Dotacje z budżetu Sejmiku Województwa ma uzyskać też droga nr 575 zwana „nadwiślańską”. Na remont jej odcinka w Śladowie zaplanowana jest kwota około 2 milionów złotych.
Sejmik Województwa Mazowieckiego ma też wesprzeć powiaty i gminy, przekazując im nieodpłatnie tzw. destrukt na utwardzenie dróg gminnych, gruntowych, aby lokalne władze mogły poprawić ich przejezdność. W sumie ma być przekazanych gminom około 500-600 ton destruktu. Część tego materiału ma trafić m.in. do gminy Rybno, Iłów i Młodzieszyn.

Dla strażaków i spółek

Sejmik sfinansuje też ekspertyzy dotyczące bezpieczeństwa oraz wygospodaruje fundusze na wsparcie jednostek OSP.
W tym roku o dotacje na zakup nowych wozów strażackich starają się gminy: Rybno, Iłów, Młodzieszyn i Teresin. Koszt jednego nowego wozu, to około 800-900 tysięcy złotych. W tym roku – w ramach programu OSP 2017 – Sejmik przeznaczył 3 mln złotych wsparcia na zakup specjalistycznych samochodów dla 30 jednostek OSP z Mazowsza. Każda otrzyma po 100 tys. złotych dofinansowania. Z powiatu sochaczewskiego dotacje dostaną OSP Iłów i OSP Paprotnia (gm. Teresin).
Radny Oliński wspomniał też, że planowane jest wsparcie spółek wodnych. Co roku na utrzymanie urządzeń wodno-kanalizacyjnych trafiało do gmin średnio 20-30 tysięcy złotych. Jednocześnie gminy korzystały z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i Funduszy sołeckich. Jednak w Sejmiku radni zastanawiają się nad wygospodarowaniem większych środków, aby zabezpieczyć głównie gminy nadwiślańskie na ewentualność powodzi.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz