Strona główna Brochów Przybyli młodzi kosynierzy do Brochowa

Przybyli młodzi kosynierzy do Brochowa

1250
0
PODZIEL SIĘ

Takiej parady, jaką urządzili 24 marca uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum z Lasocina w Brochowie jeszcze nie było. Hucznie zakończyli obchody tygodnia z patronem szkoły – Tadeuszem Kościuszką. Gimnazjaliści przybyli do gminy w strojach z epoki kościuszkowskiej. Przebrani za kosynierów przeparadowali w marszu przez Brochów na spotkanie do Urzędu Gminy.

Mało kto pamięta, ale tak huczne uroczystości patrona szkoły mają związek z dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki, naczelnika Insurekcji i uchwaleniem Roku Kościuszki przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej.
Kościuszko, amerykański i polski generał, zasłużony w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, honorowy obywatel Republiki Francuskiej, naczelnik Insurekcji 1794 roku jest patronem szkoły w Lasocinie od 1939 roku.
Tegoroczne obchody w Gimnazjum w Lasocinie – urządzane tradycyjnie w rocznicę przysięgi naczelnika rozpoczynającej Insurekcję – postanowiono przekształcić ze Święta Szkoły w Tydzień z Patronem Szkoły. Organizacją zadań i konkursów zajęły się Zofia Liszkiewicz – bibliotekarka oraz Bożena Gzik – nauczycielka historii.
W poniedziałek, 20 marca, wszystkie klasy oglądały na tablicach interaktywnych film „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko”. Następnie rozwiązywały zaszyfrowane zadania. W salach przygotowano prezentacje i dekoracje poświęcone Tadeuszowi Kościuszce.
Następnego dnia odbył się pierwszy etap konkursu wiedzy o patronie. Po dwie najlepsze osoby z klasy zakwalifikowały się do drugiego etapu, który odbył się w czwartek. Z kolei w środę, 22 marca, rozegrano grę terenową. W szkole rozmieszczone były zadania, za rozwiązanie których zdobywano punkty. Natomiast w czwartek jury oceniło dekoracje wykonane w salach lekcyjnych.
Jednak największa gala zapowiadana była na piątek, 23 marca. Na ten dzień uczniowie przygotowali stroje, rekwizyty i pieśni z epoki. Chłopcy przebrani za kościuszkowców, a dziewczęta za stylowe damy, z pocztem sztandarowym wybrali się do kościoła parafialnego w Brochowie. Tutaj odprawiona została Msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców, tworzących społeczność gimnazjum.
Następnie grupa rajdowa przemaszerowała przez wieś do Urzędu Gminy w Brochowie, gdzie delegaci spotkali się z Piotrem Szymańskim – wójtem gminy Brochów. Uczniowie odśpiewali przygotowane pieśni patriotyczne i zaprosili radnych oraz pracowników gminy do udziału w XV Gminnym Konkursie Historycznym „Dzieje Brochowa i Ziemi Brochowskiej” w kategorii VIP.
Na koniec barwny korowód uczniowski przemaszerował przez Brochów, Janów, Konary i Plecewice, wykonując na trasie rajdów pieśni patriotyczne. Po powrocie z tej niecodziennej imprezy do szkoły, jury podsumowało punkty zdobyte w tygodniowej rywalizacji między klasami i wręczyło zwycięzcom dyplomy. Najlepsza klasa w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Warszawy, na którą autokar ufundował wójt Gminy Brochów.
Małgorzata Machcińska/BN
Fot. UG Brochów