Strona główna Edukacja Podróż przez Europę Chopina

Podróż przez Europę Chopina

1062
0
PODZIEL SIĘ

Istnieje wiele miast, miasteczek i wsi, w których Fryderyk Chopin zatrzymał się na dłużej lub podróżując, oglądał je z okien dyliżansu. Jego niezwykła osobowość, kryjąca silne pragnienie poznawania ludzi, ich obyczajów, kultury i sztuki zaprowadziła go do wielu miejsc ówczesnej Europy – to pierwsze słowa apelu, który 15 marca 2017 roku odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie.
Okazją do spotkania z sylwetką patrona szkoły i jego muzyką była 207. rocznica urodzin wielkiego muzyka. Tym razem autorzy programu artystycznego zaprosili widownię w niezwykłą podróż po Europie. Słowem, dźwiękiem i obrazem przybliżyli miejsca, w których Chopin mieszkał, odnosił sukcesy, kochał…
Nie zabrakło zatem wspomnień związanych z Żelazową Wolą – miejscem urodzin kompozytora, wszak to stąd przecież „za nutą nuta w świat z Chopinem poszły, by wrócić tutaj”.
Aktorzy przypomnieli także historię gotycko-renesansowego kościoła w Brochowie, związanego z ceremoniami religijnymi rodziny Chopinów czy Warszawę – miasto młodości wielkiego muzyka. To w Warszawie właśnie Chopin dał swój pierwszy publiczny koncert jako ośmiolatek, w Pałacu Namiestnikowskim. Pamiętał, że publiczność gromkimi brawami przyjęła jego występ. On, nieświadomy jeszcze swojego talentu łączył ten fakt z białym kołnierzykiem przygotowanym przez matkę. A potem? Wiedeń, Berlin, Paryż, Majorka… – pierwsze sukcesy młodego Chopina w europejskim świecie muzycznym, wielki świat arystokratycznych salonów, lazurowe morze i niezmącona cisza wyspy.
Konwencja współczesnego biura podroży, z biletami wręczanymi widzom, z prezentacją multimedialną, połączona została z dekoracjami stylizowanymi na XIX-wieczny salon. To sprawiło, że historia wojaży kompozytora ożyła, zyskała współczesny charakter.
Znakomitymi pracownikami biura okazali się aktorzy: Zuzanna Podrażka, Mateusz Witkowski i Mikołaj Martinek. W postać Fryderyka wcielił się Wiktor Przyłucki, a XIX-wiecznymi damami były: Katarzyna Fornalska, Aleksandra Kapusta, Zuzanna Paduch, Oliwia Adamczyk i Maria Fornalska.
Całości dopełniła muzyka Chopina grana na żywo przez uzdolnioną młodzież: Oliwię Adamczyk, Konrada Jażdżyka, Darię Kobierecką, Julię Pączek.
Magdalena Drejza