Strona główna Kultura Pisze o tych, których kocha

Pisze o tych, których kocha

845
0
PODZIEL SIĘ
Z sympatią, szacunkiem, niezwykle ciepło, ale i wzruszająco o ośmiu bohaterach swojej książki Moje fascynacje mówiła Mariola Pryzwan w minioną środę, 5 kwietnia, która przyjechała do Sochaczewa na zaproszenie sochaczewskiego oddziału Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie.
Blisko dwieście osób, uczniów i nauczycieli, zgromadziło spotkanie z Marioląa Pryzwan autorką kilkunastu biografii, m. in. Anny German, Anny Jantar, Władysława Broniewskiego, Zbyszka Cybulskiego, Marii Dąbrowskiej, a także Marii Kownackiej. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
Miłośnicy książek, zasłuchani w opowieściach o niezwykłych bohaterach książki „Moje fascynacje”, dowiedzieli się, jakimi ludźmi byli prywatnie Maria Dąbrowska, Władysław Broniewski, czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Co łączyło Annę Jantar z Ireną Jarocką? Jak pisarka zaprzyjaźniła się z bliskimi Haliny Poświatowskiej, Anny German, Zbyszka Cybulskiego? W czym tkwiła niezwykłość tego ostatniego? Dlaczego znajomi Ani German porównywali ją z Aniołem?
Dało się odczuć, że te postaci są bliskie sercu autorki. Nierzadko mówiła o nich drżącym głosem. Zebrani wysłuchali też, uwiecznionych na taśmie, recytacji samego Broniewskiego i Poświatowskiej, a także „Bal u Posejdona” w wykonaniu Anny German i „Wymyśliłam Cię” Ireny Jarockiej.
„Wymyśliłam Cię” to także tytuł ostatniej książki pani Marioli, a kolejne dwie pozycje są w przygotowaniu. I z tą właśnie książką obiecała przyjechać do Sochaczewa w przyszłym roku. Wszystkie stworzone przez nią biografie, często wznawiane i uzupełniane, są bogate w fotografie, dokumenty, listy i wspomnienia. O swoich bohaterach wie naprawdę bardzo dużo. Pisze o nich rzeczy nieznane, wzruszające, czasem szokujące.
Kim jest na co dzień autorka? Mariola Pryzwan to z wykształcenia polonistka, z zamiłowania biografistka, a na co dzień nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. To również miłośniczka podróży, teatru, polskiej piosenki lat 60. i 70. Kobieta, o niesamowitej pasji, zbierania pamiątek, wspomnień bliskich i przyjaciół, podążania ścieżkami jej pasji – ludzi, których, jak sama mówi kocha.
Pretekstem do spotkania z autorką „Moich fascynacji” było podsumowanie konkursu fotograficznego „Zaklinajmy…zaczytajmy… moją ulicę/moją miejscowość”, zorganizowanego po raz piąty przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Sochaczewie. Laureaci mieli niepowtarzalną okazję zdobycia autografu, bowiem wśród nagród przeważały książki Marioli Pryzwan, które ufundował Urząd Gminy Sochaczew. Patronat honorowy nad konkursem objął wójt Mirosław Orliński. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia imprezy.
Elżbieta Szczypińska
Fot. PBW Sochaczew